فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ارتش ترکیه نیروهای بیشتری به مرزهای سوریه گسیل کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  همزمان با شدت گرفتن درگیری ها در شمال سوریه میان مخالفان و نیروهای اسد، منابع امنیتی ترکیه روز جمعه 3-7-2015 از اعزام تعداد زیادی نیرو و تجهیزات نظامی به مرز با سوریه خبر دادند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی و برخی مقام های بلندپایه آنکارا، ارتش ترکیه که اکنون در مرزهای جنوبی هم مرز با استان حلب به حالت آماده باش کامل درآمده، تجهیزات نظامی از جمله تانک، نفربر و صدها نیروی اضافی به این منطقه گسل کرده است.

  این در حالی است که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه، گفته که آنکارا در حال حاضر طرحی برای دخالت نظامی در سوریه در دست ندارد.

  داوود اوغلو روز پنجشنبه در مصاحبه با کانال 7 ترکیه، گفت: «آنچه در باره اعزام نیرو به مرزهای سوریه گفته شده درست است، ما این اقدامات پیشگیرانه را برای حفاظت از مرزهایمان اتخاذ کرده ایم. دستوراتی صادر شده که در صورت پیش آمدن شرایطی خطرناک برای امنیت مرزی ترکیه به سرعت اقدام شود».

  کارشناسان نظامی معتقدند که در پی ضعیف شدن نیروهای اسد و گسترش نفوذ داعش از یک سوی و بی تفاوتی آمریکا در قبال مسئله سوریه از سوی دیگر، آنکارا خود را برای هرگونه رویداد ناگوار در سوریه آماده می کند تا در صورت لزوم به سرعت وارد خاک این کشور شود».

  اوغلو افزود:«اما این بدان معنا نیست که ترکیه فردا یا پس فردا وارد خاک سوریه شود ولی ما در برابر هر تهدیدی علیه امنیت کشورمان سریعا اقدام خواهیم کرد».

  در همین حال جان باس، سفیر ایالات متحده آمریکا در آنکارا در باره احتمال ایجاد منطقه امن در داخل خاک سوریه گفت: «ایالات متحده و ترکیه درباره حضور شبه نظامیان دولت اسلامی «داعش» در شمال سوریه نگران هستند».

  به گفته منابع نظامی این اولین بار است که ارتش ترکیه نیرویی به این حجم به مرزهای خود با سوریه اعزام می‌کند و این تصمیم پس از نشست روز گذشته شورای امنیت ملی این کشور با حضور مسئولان ارشد سیاسی، نظامی و امنیتی اتخاذ شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران