فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تشکیل شورای عالی برای « نجات ترکمن ها» در عراق

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  احزاب، شخصیت های سیاسی و عشایر ترکمن در عراق، خواستار تشکیل شورایی عالی به منظور «نجات ترکمن های عراق از اوضاع تلخ و تحقق خواسته های آنها» شدند؛ نهادی که طبق خواسته آن ها «فراجناحی، و فرا فرقه ای» باشد.

  به گزارش العربیه، «شورای عالی نجات ترکمن ها» در نخستین بیانیه خود تاکید کرد: «مردم ترکمن هنوز هم با چالش های بسیار، سختی، مصیبت و مشکلاتی که تمام جنبه های زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده، روبرو هستند.»

  بر اساس این بیانیه، «عدم امنیت، گروگانگیری و ترور، علیه ترکمن ها با هدف تغییر بافت جمیعتی شهرهای مختلط به نفع گروهی خاص، اعمال می شود.»

  از سوی دیگر، مهدی البیاتی، وزیر حقوق بشر عراق در کنفرانس مشترکی که با شماری از مقامات سیاسی ترکمن برگزار شد، با اعلام تاسیس «شورای عالی نجات ترکمن ها» خاطر نشان کرد که برخی از مناطق ترکمن نشین مانند «تلعفر» در نینوا و «بشیر» در کرکوک، در کنترل گروه داعش قرار دارد.

  وی تاکید کرد که درگیری در مناطق مختلف عراق، تاکنون 300 هزار تن از مردم ترکمن را آواره کرده است.

  نخستین بیانیه این شورا، سازمان های جهانی را به تحمل مسئولیت ها خود در قبال ملت ترکمن، به منظور حمایت از مردم و سرزمین این ملت، فرا خواند.

  ترکمن های عراق در شمال این کشور، به ویژه در کرکوک، بغداد، التن کوبری، اربیل، موصل، تلعفر، کفری، آمرلی، سلیمان بیک و جلولا زندگی می کنند. آنها دومین اقلیت قومی پس از کردها در عراق به شمار می روند.

  از شخصیت ها به یاد ماندنی ترکمن ها که در دوره اسلامی، نقش بسزایی ایفا کرده اند، می توان به خوارزمی، بیرونی، البخاری و فارابی اشاره کرد.

  تبلیغات