فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بشار اسد عکس پدرش را از اسکناس‌های جدید سوریه حذف کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  بانک مرکزی سوریه سه شنبه 30 ژوئن اسکناس نقدی جدیدی به قیمت 1000 لیر را روانه بازار کرد. این اقدام پس از افزایش شکایت های شهروندان از «فرسوده شدن» اسکناس های با همان قیمت صورت گرفته که از چند سال پیش به بازار عرضه شده بودند.

  در اسکناس های جدید، برای نخستین بار عکس حافظ اسد از اسکناس های با قیمت بالا حدف شد.

  اسکناس های جدید در روسیه چاپ شده اند. عکس شهر باستانی بصرا که تحت کنترل نیروهای اپوزیسیون است، بر روی این اسکناس ها چاپ شده است. وزیر دارایی سوریه در دمشق آن را در معرض دید خبرنگاران قرار داد.

  اسکناس های جدید در مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی توزیع خواهند شد که به گفته وزیر دارایی دولت اسد، این مناطق در حال حاضر عبارتند از دمشق، لاذقیه و طرطوس.

  اعتراض های هواداران نظام

  دلایل مختلفی برای فرسوده شدن اسکناس های قدیمی مطرح شده است. از آتش سوزی ها به دلیل جنگ ها گرفته، تا خورده شدن توسط موریانه ها و نگداری نادرست. اما برخی کارشناسان می گویند دلیل فرسوده شدن سریع اسکناس های قدیمی، بی کیفیت بودن کاغذ و چاپ آن است.

  به هر حال اسکناس جدید، اعتراض های برخی از هواداران نظام سوریه را برانگیخت. برخی از آن ها چاپ اسکناس های جدید را بهانه ای برای «حذف عکس رهبر جاوید» دانستند.

  برخی دیگر گفتند چنانچه عکس «رهبر جاوید (حافظ اسد)» حدف شود، پس تصاویر صلاح الدین ایوبی و ملکه زنوبیا نیز باید از دیگر اسکناس ها حدف شود زیرا «بدون رهبر جواید» دیگر سوریه، سوریه نیست.

  هواداران نظام، پرده برداری وزیر دارایی نظام از اسکناس های جدید بدون عکس حافظ اسد را «خیانت» دانستند و دولت را «شریک» این توطئه توصیف کردند. ماجرا به آن جا رسید که برخی از اظهار نظر کنندگان گفتند: «چرا به رئیس بانک مرکزی فحش می دهید؟ بشار دستور حذف عکس پدرش را داده است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران