فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: اکنون نیازی به ایجاد منطقه امن در سوریه نیست

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  دریادار جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که وزارت دفاع این کشور (پنتاگون)، ارتش آمریکا و نیروهای ائتلاف بین الملل، در حال حاضر ضرورتی برای ایجاد منطقه امن در سوریه نمی بینند.

  کربی در گفت وگوی رسانه ای سه شنبه 30 ژوئن خود در واشنگتن گفت: «دشواری های زیادی برای ایجاد چنین منطقه ای وجود دارد. علاوه بر آن ائتلاف بین الملل در حال حاضر، از ایجاد منطقه ای امن پشتیبانی نمی کند.»

  کربی خاطرنشان کرد که ترکیه از مدت زمان زیادی، موضعی روشن در خصوص ایجاد منطقه ای امن در سوریه دارد. او گفت که اطلاعی در خصوص وجود طرح نظامی از سوی ترکیه در این خصوص ندارد.

  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان این که واشینگتن نگرانی ترکیه را از اوضاع در مناطق مرزی اش درک می کند گفت: «ترکیه بار آوارگان را بر دوش می کشد و هیچ کس این دشواری ها را نادیده نمی گیرد.»

  این سخنان کربی پس از آن مطرح می شود برخی گزارش ها از گسل حکایت از آن داشت که، آنکارا نیروهای نظامی تازه ای به سمت مرزهای خود با سوریه گسیل داشته است. این اقدام پس از آن روی می دهد که سخن از دخالت نظامی قریب الوقوع ترکیه در سوریه به منظور ایجاد مناطق امن در عمق این کشور رانده شد.

  در همین حال ابراهیم قالین از معاونان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت اقدام های صورت گرفته در مناطق مرزی در پی حمایت از مرزهای ترکیه است.

  با هر پیروزی کُردها علیه گروه داعش در شمال سوریه، نگرانی ترکیه افزایش می یابد.

  کُردها شهر عین العرب (کوبانی) را از شبه نظامیان داعش باز پس گرفتند. همچنین این گروه را از شهر مرزی تل ابیض بیرون راندند. مساله ای که باعث شد ترکیه از پیشروی های کُردها در مرزهای جنوبیش و افزایش خطر برپایی کشور مستقل کُرد در آن مناطق، نگران شود؛ مساله ای که ممکن کُردهای ترکیه را شمار آن ها به 14 میلیون می رسد، به برداشتن گامی مشابه تشویق کند.

  شورای امنیت ملی ترکیه به ریاست رجب طیب اردوعان، در این باره تشکیل جلسه داد و در بیانیه ای،نگرانی خود را از «خطر تروریسم پیش رو از آن سوی مرزها» ابراز کرد. در این بیانیه همچنین از «تغییرات سکانی در منطقه» ابراز ناخرسندی شده است. اردوغان گفت که ترکیه به هیچ وجه اجازه برپایی کشوری کُرد را در مرزهای جنوبی اش نخواهد داد.

  از سویی احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که کشورش آماده اتخاذ تمام اقدام های لازم برای مقابله با تهدیدهای منیتی در طول مرزها است.

  این سخنان را ابراهیم قالین معاون رئیس جمهوری ترکیه تلاش کرد تلطیف کند. او گفت هدف از اقدام ها در مرز با سوریه، تامین امنیت مرزهای ترکیه است.

  این در حالی است که تدابیر امنیتی ارتش ترکیه در مناطق مرزی خود با سوریه افزایش یافته و خودروهای زرهی خود را در مناطق مرزی در دو ایالت غازی عنتب و کیلیس مستقر کرد. نیروهای وابسته به لشکر پنجم زرهی نیز گشت هایی در برخی مناطق نزدیک به گذرگاه مرزی «قره کامش» آغاز کردند.

  این تحرکات واکنش کُردهای ترکیه را در پی داشت. یکی از رهبران برجسته حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) گفت که این حزب به هرگونه دخالت ارتش ترکیه در داخل سوریه، پاسخ خواهد داد.

  پارلمان ترکیه سال گذشته طرحی را تصویب کرد که بر پایه آن به دولت این کشور این اختیار را داد تا در صورت ضرورت، اقدام به عملیات نظامی در خارج از کشور کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران