سیف الدین؛ از عشق به رئال مادرید تا کشتار گردشگران تونس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آخرین چیزی که سیف الدین الرزقی، تروریستی که گردشگران در دو هتل شهر ساحلی سوسه تونس را به رگبار بست، در صفحه فیس بوک خود نوشته، فتوایی است درباره حرام بودن جشن های آغاز سال نوی میلادی یا تبریک به کسانی که «کافر» توصیف شده اند؛ این پُست به صورت «پابلیک» منتشر شده است.

بررسی صفحه فیس بوک این جوان 23 ساله نشان می دهد که او بسیار تحت تاثیر اندیشه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش قرار داشت. او روز 31 دسامبر 2014، فیلمی ویدیویی از صفحه CNN منتشر کرده بود که سفر یک خبرنگار آلمانی را به مناطق تحت تصرف داعش نشان می دهد. او در توضیح این فیلم ویدیویی نوشته بود «CNN کینه توز.»

او در همان روز صفحه خود را چند بار به روز کرد و سپس به روز کردن صفحه خود را به صورت «پابلیک» متوقف کرد.

بنا بر اعلام رسانه های تونسی، سیف الدین که توسط نیروهای امنیتی در محل حادثه کشته شد، در شهر قعفور در شمال غرب تونس به دنیا آمده است.

او در سال 2011 مدرک پایان دوره متوسطه را در رشته علوم تجربی به دست آورد و سپس در سال 2014 در رشته الکترونیک از دانشگاه البقروان فارغ التحصیل شد. او اخیرا در مقطع کارشناسی ارشد برق در همان شهر پذیرفته شده بود.

البته سیف الدین به همه این تحصیلات در صفحه فیس بوک خود اشاره ای نمی کند و نوشته است که در دانشکده علوم شرعی امام مالک در پایتخت تونس تحصیل کرده است. این موسسه ای دارای مجوز از حکومت تونس است و در آیین نامه خود تاکید کرده که هدفش «ایفای نقش در انتشار اسلام و ارزش های تسامحی آن در جامعه و انتشار اخلاق والای آن است.»

روحیه مقابله جویانه سیف الدین در صفحه فیس بوکش به خوبی دیده می شود. او در عکس پروفایل خود نوشته است: «اگر عشق به جهاد جنایت است پس جهان شاهد باشد که من جنایتکارم.»

عشق او به فوتبال اما نمایان است چرا که تیم های رئال مادرید و تیم تونسی آفریقا را تشویق کرده است.

در سال 2014، سیف الدین نوشته هایی در تمجید از گروه داعش منتشر کرد. او در صفحه ای با نام «جوانان بیداری اسلامی در الکاف» و صفحه «جنوب انقلابی» نیز مطلب می نوشت. این صفحه ها مطالبی در مخالفت با دولت تونس منشتر می کنند.

اما نوشته های سیف الدین در سال 2013 به گونه ای دیگر بود. او جوانی ساده و آرام به نظر می رسید که عاشق لبخند، ویدیوهای طنز و گفته های تاثیر گذار بود.

در سال های 2011 و 2012، سیف الدین را با چهره دیگری می بینیم. او ترانه های نجات الصغیره، تامر حسنی، امینیم آمریکایی و انریکه اسپانیایی را دوست داشت و لینک های آن ها را منتشر می کرد. البته هر از چندگاهی نوشته هایی در دعوت به نماز و دعا را نیز منتشر می کرد.

ملاحظه می شود که سیف الدین در انتشار عکس های خصوصی خود احتیاط می کرد. دوستان مجازی کمی هم داشت که از 142 تن فراتر نمی روند.

جالب توجه است که صفحه سیف الدین در فیس بوک روز شنبه 28 ژوئن بار دیگر به روز شد. عکس پروفایل آن تغییر کرد و عکس کودکی گذاشته شد که شعار «غزه را نجات دهید» در دست گرفته است. بسیاری از به روز شدن این صفحه تعجب کرده اند و تلاش ها برای گفت و گو با کسی که حساب کاربری را در دست دارد، به نتیجه نرسید تا این که حساب به طور کامل بسته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید