توافق نیروهای کُرد و رژیم اسد برای جنگ علیه داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابعی در شهر حسکه سوریه روز جمعه 28 ژوئن گزارش دادند که «نیروهای حمایت از خلق کرد» با رژیم سوریه به توافق رسیدند تا علیه گروه داعش به طور مشترک به جنگ بپردازند. داعش برای تصرف مناطق بیشتری در الحسکه، از چند روز پیش، دست به حملاتی در این شهر زده است.

بر اساس این گزارش، در این توافق کُردها شرط گذاشته اند که رژیم سوریه، قدرت خود در الحسکه را کاهش دهد. همچنین پرچم کردستان به جای پرچم رژیم سوریه در مناطق آزاد شده، برافراشته شود و اداره آن مناطق به دست کُردها باشد.

این منابع افزودند که کردها همچنین شرط کرده اند که نیروهای رژیم سوریه در الحسکه، سلاح سنگین به آنها بدهند . به گفته این منابع نیروهای رژیم سوریه، تاکنون دو تانک به جنگجویان کُرد تحویل داده اند.

نیروهای کُرد پس از این توافق، دو مقر در العزل و مفرق البترول در شرق الحسکه را از نیروهای رژیم اسد تحویل گرفتند و سپس با عناصر داعش در منطقه الفیلات الحمر درگیر شدند.

سراج الحسکاوی یکی از فعالان سوریه در گفت و گو با العربیه، اظهار داشت که برخی از مقامات نظامی رژیم سوریه، شروط کُردها از جمله دادن تانک به آنها را نپذیرفته و به آن اعتراض کرده اند.

از سوی دیگر برخی از فعالان گفته اند که عناصر حزب الله لبنان در جنگ نیروهای رژیم اسد علیه داعش در منطقه الحسکه شرکت کرده اند.

تحولات اخیر در الحسکه، بیم فعالان سوری، نسبت به نفوذ حزب اتحاد دموکراتیک وابسته به کردهای سوریه در این شهر را برانگیخته است. جنگجویان کُرد علاوه بر تصرف مناطقی در الحسکه ، اکثر مناطق عین العرب (کوبانی) و القامشلی را در کنترل خود دارند.

الحسکاوی می گوید که جنگ کنونی، کردها را برای ایجاد اقلیم خودمختار در سوریه کمک می کند. این فعال سوری افزود که نیروهای کُرد پیش از این در جنگ علیه داعش از جمله در تل حمیس، تل براک، درگیری های جبل عبدالعزیز، تل مر، و جنگ المیلبیه، با نیروهای رژیم سوریه، همکاری داشته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید