حمله داعش به حَسَکه تا کنون 60هزار تن را آواره کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک سازمان حقوق بشرس وابسته به سازمان ملل متحد، روز جمعه 26 ژوئن اعلام کرد که حمله شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به شهر حسکه در شمال شرق سوریه، به آوارگی حدود 60هزار تن از منازلشان انجامید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد: «پیشروی گروه دولت اسلامی در شهر حسکه در روز 25 ژوئن، به فرار 60 هزار نفر انجامیده است.»

این گزارش افزوده است: «50 هزار تن به محله های دیگر در شهر گریختند در حالی که 10 هزار تن به شهرک عمودا که در 80 کیلومتری شمال شرق شهر قرار دارد، فرار کردند.» عمودا در مناطق هم مرز با ترکیه قرار دارد.

شمار ساکنان شهر حسکه به 300 هزار نفر می رسد که از عرب ها و کُردها هستند. یکی از مسئولان دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در مشق گفته است که آوارگان هم از عرب ها و کُردها هستند.

شبه نظامیان گروه داعش شامگاه چهارشنبه وارد شهر حسکه شدند و توانستند دو محله النشوه و الشریعه را در جنوب شهر تصرف کنند. در این حمله شبه نظامیان داعش با نیروهای دولتی سوریه درگیر شدند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد که 2هزار غیر نظامی همچنان در محله های شاهد درگیری، گرفتار هستند.

این گزارش افزوده است: «در صورت بحرانی تر شدن اوضاع، پیش بینی می شود که بیش از 200هزار تن برای فرار از شهر تلاش کنند. به احتمال زیاد اکثر آن ها به عمودا یا قامشلی بروند.»

بنا بر این گزارش، شماری از سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد به منظور ارائه کمک به نیازمندان در صورت نیاز، در شهر قامشلی حضور یافته اند.

این گزارش ادامه داده است که کامیون هایی حاوی 5هزار بسته مواد غذایی، از قامشلی به حسکه رفتند اما به دلیل درگیری ها، موفق به پیاده کردن محموله های خود نشدند. این کامیون ها هم اینک در دفتر سازمان هلال احمر سوریه در شهر متوقف شده اند.

در ماه گذشته شبه نظامیان داعش بارها تلاش کردند وارد شهر حسکه شوند. اوایل ماه ژوئن آن ها موفق شدند در حومه جنوبی شهر پیشروی کنند اما نیروهای دولتی این حرکت را متوقف کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید