حملات جمعه در سه کشور نشان از افزایش تاثیر داعش دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز جمعه 26 ژوئن به فاصله چند ساعت، حملاتی یکی پس از دیگر در سه کشور جهان روی داد. ابتدا یک مهاجم به یک کارخانه تولید گاز در نزدیکی شهر لیون فرانسه حمله کرد، سر رئیس کارخانه را برید، کنار آن پرچم گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را برافراشت و چند کپسول گاز را در کارخانه منفجر کرد که به زخمی شدن چند نفر انجامید.

پس از آن یک مهاجم انتحاری کمربند انفجاری خود را در نماز جمعه مسجد امام صادق متعلق به شیعیان در کویت منجفر کرد و دستکم 27 نفر را کشت و بیش از 200 تن دیگر را زخمی کرد.

چند ساعت بعد یک مهاجم به سمت گردشگران در دو هتل در در شهر ساحلی سوسه تونس آتش گشود، و دستکم 37 تن را کشتن که اکثر آن ها غربی بودند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که هماهنگی برنامه ریزی شده ای میان این سه عملیات وجود داشته باشد. اما سیاستمداران غربی معتقدند که صورت گرفتن سه حمله، در سه کشور در سه قاره متفاوت به فاصله چند ساعت از یکدگیر نشان از تاثیر رو به رشد گروه دولت اسلامی موسوم به داعش دارد.

گروه داعش مسئولیت حملات مرگبار را در کویت و تونس بر عهده گرفته است. این گروه اکنون تهدیدی در خارج از مناطق تحت تصرف خود در سوریه و عراق نیز تشکیل می دهد.

داعش هفته گذشته از پیروان خود خواست به حملات خود علیه کسانی که «کافر» نامیده، بیفزایند.

روز 23 ژوئن، ابو محمد العدنانی سخنگوی گروه داعش در پیامی گفت: «ای مسلمانان به جهاد بپیوندید، ای مجاهدان هر کجای جهان که هستید اقدام کنید تا به اذن خداوند ماه رمضان را به جهنمی برای کافران تبدیل کنید.»

او افزود: «فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک می گوییم، پس آن را به غنیمت بشمارید، بهترین عبادت های نزدیک کننده به خدا جهاد است، به سوی آن بشتابید و بر جنگ در این ماه پر فضیلت و شهادت در آن حریص باشید.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، کلنل استیو وارن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که آمریکا در حال تحقیق در این مساله است که «آیا این حملات متنوع که در مناطق دور از هم روی داده، آیا به صورت متمرکز هماهنگ و برنامه ریزی شده بودند یا فاصله زمانی اندک آن ها، تصادفی بوده است.»

حتی اگر این حملات هماهنگ شده نبودند، اما دو منبع نزدیک به سازمان های اطلاعاتی آمریکا می گویند که به احتمال زیاد دعوت گروه داعش به جهاد، الهام بخش این حملات بود یا این که شاید نخستین سالگرد اعلام برپایی خلافت اسلامی در سوریه و عراق که روز دوشنبه خواهد بود، انگیزه عاملان این حملات بوده باشد.

آدم شِف بلندپایه تریم عضو دموکرات در کمیسیون دائم اطلاعات در مجلس نمایندگان آمریکا می گوید که حملات «نشان از توان گروه داعش در الهام بخشیدن به پیروان خود و سوق دادن آن ها به تندروی دارد. این تهدیدی جهانی است و هیچ کشوری حاشیه امنی در برابر تاثیر بد آن ندارد.»

پیتر نیومن مدیر مرکز بین المللی تحقیقات درباره تندروی در لندن می گوید به احتمال زیاد حملات به طور مستقیم هماهنگ نشده باشد.

او افزود: «گمان نمی کنم آن ها با یکدیگر حرف زده باشند یا این که همدیگر را می شناختند یا این که رهبری مرکزی وجود داشته که از آن ها خواسته عملیات را انجام دهند. هیچ دلیلی بر هماهنگ بودن حملات وجود ندارد.»

با این وجود به گفته نیومن، حمله فرانسه که شبیه حملات فردی سال گذشته در سیدنیو کپنهاگن است، ممکن است با الهام گرفتن از گروه داعش صورت گرفته باشد.

او ادامه داد: «حمله تونس از نوع همان عملیاتی است که داعش می خواهد هوادارانش به تنهایی و بدون هماهنگی و مشورت سابق انجام دهند.»

نیومن ادامه داد که سپتامبر گذشته، سخنگوی گروه داعش از پیروان این گروه خواست منتظر نباشند تا به آن ها گفته شود چه باید انجام دهند. او افزود اکنون آن ها این اجازه را از گروه متبوع خود دریافت کرده اند که در هر جایی که می خواهند، کسانی را که کافر توصیف می کنند، بکشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید