شبه نظامیان داعش چگونه وارد عین العرب (کوبانی) شدند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه حمله شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را به شهر عین العرب (کوبانی) محکوم کرد و به شدت برخی سخنان درباره ورود شبه نظامیان داعش به این شهر از راه ترکیه را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شامگاه پنجشنبه 25 ژوئن گفت: «حمله وحشیانه گروه تروریستی داعش که غیر نظامیان بی گناه را در شهر کوبانی هدف قرار داد، محکوم می کنیم.»

اردوغان متهم کردن ترکیه به دست داشتن به ورود تندروهای داعش به عین العرب (کوبانی) را رد کرد و گفت: «هیچ کس حق ندارد ترکیه و گروه های تروریستی را مرتبط بداند.»

رامی عبد الرحمن مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود که شبه نظامیان داعش پنجشنبه حمله ای ناگهانی را به شهر عین العرب (کوبانی) با سه انفجار انتحاری آغاز کردند.

برپایه این اعلام، دستکم 57 تن در این درگیری ها کشته شدند که 22 تن از تروریست ها و 35 تن از کُردها بودند.

از سویی مقام های ترکیه در یکی از بیمارستان های شهر سوروتوش که آن سوی مرز در مقابل عین العرب (کوبانی) قرار دارد، 4 کشته و 135 زخمی را برشمرد. این افراد پس از حمله داعش به خاک ترکیه منتقل شده بودند.

اما فیگن یوکسکداگ یک مسئول بلندپایه در حزب کُرد ملل دموکرات در ترکیه، از آن چه «موضع مبهم دولت اسلامگرای ترکیه درخصوص گروه های تندروی مخالف نظام سوریه» نامید، انتقاد کرد.

یوکسکداگ که در رهبری حزب ملل دموکرات حضور دارد، به خبرنگاران گفت: «این مساله جدیدی نیست، داعش از مدت ها پیش از خاک ترکیه برای ورود به سوریه و خروج از آن استفاده می کند، دلایل متعددی در این باره وجود دارد.»

صلاح الدین دمیرتاش یک مسئول دیگر در حزب نیز در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: «با تمام توانم می خواهم باور کنم که فعالان داعش از ترکیه وارد سوریه نشدند»، او افزود: «امیدوار بودیم که ترکیه حمایت از داعش را متوقف کرده باشد.»

اما اردوغان به شدت از سخنان مسئولان این حزب کُرد انتقاد کرد و از آن ها خواست «خود دست از حمایت از تروریسم بردارند.» اشاره اردوغان به روابط این حزب با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) است که ترکیه و غرب آن را «تروریست» می دانند.

پیش از این تلویزیون دولتی سوریه نیز در گزارش مدعی شده بود که شبه نظامیان داعش که در حمله به شهر عین العرب (کوبانی) شرکت داشتند، از راه ترکیه وارد سوریه شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اما به شدت این سخنان را تکذیب کرد و خاطرنشان کرد که ده ها تن از زخمی های این حمله، به ترکیه منتقل شده اند.

کشورهای غربی بارها از ترکیه به خاطر عدم کنترل کافی مرزهای خود با سوریه به منظور جلوگیری از ورود جنگجویان خارجی به این کشور، انتقاد کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید