تعامل محتاطانه آمریکا با پیشروی‌های کُردها در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، پیروزی های جنگجویان کُرد علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در سوریه را نمونه ای از تلاش های پشتیبانی شده از سوی ایالات متحده به منظور باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط این گروه جهادی توصیف می کند.

کاخ سفید تلاش می کند با متمرکز کردن توجه ها به دستاوردهای «همپیمان قابل اعتماد» بر روی زمین در شمال سوریه، سیاست اوباما را در محدود کردن دخالت های نظامی آمریکا علیه شبه نظامیان داعش، توجیه کند.

واشینگتن در عین حال می خواهد ضرورت تبدیل جنگجویان عرب میانه رو در سوریه را به قدرت نظامی قابل اعتماد متمذکر شود. همچنین از این راه در تلاش است تا پیامی به دولت عراق برساند که کوشش می کند تا ارتشش را بازسازی کند.

جنگجویان واحدهای حمایت از خلق کُرد روز سه شنبه 23 ژوئن، شبه نظامیان داعش را از شهرک عین عیسی در شمال سوریه بیرون راندند و بدین ترتیب به شهر الرقه پایگاه اصلی داعش در سوریه، بیش از پیش نزدیک شدند.

مسئولان آمریکایی می گویند که این ضربه به شبه نظامیان داعش با پشتیبانی حملات هوایی ایالات متحده و همچنین همکاری اطلاعاتی حاصل شد. ارتش آمریکا همچنین پیش از این و در جریان نبرد برای بیرون راندن داعش از شهرک مرزی تل ابیض با ترکیه، از راه هوا به واحدهای حمایت از خلق کُرد در سوریه اسلحه رسانده بود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این باره گفته است: «به نظر من این نشان از اهمیت وجود شریکی تاثیرگذار، آماده و توانا برای آمریکا در جنگ با داعش برای روی زمین است.»

اما برخی مسئولان آمریکا که خواسته اند نامی از آن ها منتشر نشود، با اشاره به توانایی شبه نظامیان داعش با هماهنگ سازی خود با شرایط، به خبرگزاری رویترز گفته اند: «ممکن است جنگجویان کُرد برای حمایت از دستاوردهای خود نیاز به زمان بیشتری باشند.»

یک منبع اطلاعاتی آمریکایی در این باره گفته است: «گروه دولت اسلامی توان انعطاف پذیر خود را نشان داده است... پیشتر با حمله به مناطق دیگر تلاش کرده بود شکست های خود را جبران کند.»

کلنل استیف وارن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هم گفته است: «به دست آوردن کنترل اتوبان شمال جنب میان الرقه و مرز ترکیه توسط جنگجویان کُرد، ادامه رسیدن اسلحه و نیرو به شبه نظامیان داعش را در مناطق تحت تصرفشان، دشوار خواهد ساخت.»

اما یک مسئول آمریکایی دیگر گفته است که داعش راه های دیگری دارد و به صورت فوری در معرض انزوا نیست.

به دست آوردن کنترل عین عیسی جنگجویان کُرد و همپیمانانشان را در به فاصله 50 کیلومتری شهر الرقه رساتده است. البته سخنگوی واحدهای حمایت از خلق کُرد گفته است که بحث حمله به الرقه اکنون مطرح نیست.

وارن در واشینگتن به خبرنگاران گفته است: «ما به طور مشخص از طرح هایمان در آینده نزدیک سخن نمی گوییم اما به طور حتم هدف نهایی ما بیرون راندن داعش به طور کامل است.»

متقاعدن شدن ترکیه به اجازه دادن به نیروهای پیشمرگه کُردستان عراق به عبور به سوریه به منظور کمک به جنگجویان کُرد در این کشور در باز پس گیری شهر عین العرب (کوبانی) از شبه نظامیان داعش، یکی از دلایلی است که توان کُردها را بیشتر کرده و باعث کسب پیروزهای بیشتر توسط آن ها شده است. اما هنوز مشخص نیست جنگجویان کُرد چگونه نقص تسلیحاتی را جبران خواهد کرد.

اوباما اعزام مشاوران نظامی را به سوریه بعید دانسته است. اما در عراق تا کنون 3500 مشاور و مربی نظامی فرستاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید