جنگجویان کُرد داعش را از یک پایگاه نظامی در سوریه بیرون راندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نیروهای واحدهای حمایت از خلق کُرد دوشنبه 22 ژوئن موفق شدند شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را از پایگاه نظامی «لشکر93» در استان رقه، بیرون برانند. این پیشروی نشان از حمله جدید نیروهای کُرد پس از به کنترل در آوردن شهرک تل ابیض واقع در مرز با ترکیه دارد.

پیش از این ریدور خلیل سخنگوی واحدهای حمایت از خلق کُرد به خبرگزاری رویترز گفته بود که نیروهای این واحدها با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا و واحدهای کوچکی از جنگجویان اپوزیسیون سوریه، به هفت کیلومتری شهرک عین عیسی رسیدند. این شهرک در 50 کیلومتری شمال شهر الرقه پایتخت کنونی گروه داعش قرار دارد.

پیشروی سریع نیروهای کُرد در استان الرقه سوریه دور از انتظارها بود چرا که معمولا نبردها میان واحدهای حمایت از خلق کُرد و شبه نظامیان داعش، مدت زمان زیادی طول می کشد. نیروهای کُرد چهار ماه برای بیرون راندن شبه نظامیان داعش از شهر عین العرب (کوبانی) جنگیدند.

الرقه پایگاه اصلی گروه داعش است که در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه، برپایی خلافت خود خوانده اسلامی اعلام کرده است.

ایالات متحده آمریکا رهبری ائتلافی را بر عهده دارد که اقدام به حملات هوایی به مواضع گروه داعش در عراق و سوریه می کند.

از زمان پیشروی های شبه نظامیان داعش در ماه گذشته در نزدیکی پایتخت های عراق و سوریه، امید اندکی به جبهه کُردها در شمال سوریه می رفت. اما هفته گذشته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت: «پر واضح است که شبه نظامیان داعش در شهرک تل ابیض که در کمتر از دو روز نبرد به دست واحدهای حمایت از خلق کُرد افتاد، شکست سختی خوردند»؛ شکستی که باعث قطع مسیر امداد داعش از مرزهای ترکیه شد.

دیده بان حقوق بشر شوریه اعلام کرد نیروهایی که واحدهای حمایت از خلق کُرد آن ها را رهبری می کنند، هم اکنون در حال نبرد با داعش در اطراف یک پایگاه نظامی در جنوب غربی شهرک عین عیسی هستند.

شبه نظامیان داعش کنترل پایگاه «لشکر 93» را سال گذشته از نیروهای دولتی سوریه خارج کرده بودند. دیده بان حقوق بشر سوریه گفته بود در صورتی که این پایگاه به دست کُردها بیفتد، به این معنی خواهد بود که شهرک عین عیسی در دست آن ها افتاده است. دیده بان افزود که هزاران تن از ساکنان عین عیسی در دو روز گذشته از این شهرک به شهر الرقه فرار کردند.

پیشتر برخی از آوارگان از منطقه تل ابیض، واحدهای حمایت از خلق کُرد را متهم به بیرون راندن عرب ها و ترکمن ها از این منطقه کرده بودند. طی یک ماه گذشته به دلیل درگیری ها، بیش از 23 هزار تن از شمال سوریه به ترکیه فرار کرده بودند.

با ادامه درگیری ها و بازگشایی گذرگاه مرزی، روز دوشنبه برخی از آوارگان بازگشت به شهرک تل ابیض را آغاز کردند. صدها تن از سوری ها که اکثر آن ها از زنان و کودکان هستند، از شهرک آقچه قلعه در ترکیه به تل ابیض بازگشتند.

مسئولاک کُرد بیرون راندن ساکنان را رد می کنند و می گویند هدف از این اتهام ها، ایجاد تنش نژادی است. دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید با وجود برخی از تجاوزهای فردی، اما هیچ دلیلی از نقض برنامه ریزی شده حقوق مردم توسط واحدهای کُرد وجود ندارد.

پیشروی کُردها در شمال سوریه، نگرانی ترکیه را برانگیخته است. آنکارا گزارشی از وجود نشانه هایی از «نوعی پاکسازی نژادی» در مناطق تحت تصرف کُردها در نزدیکی تل ابیض گزارش داده است.

کُردهای سوریه می گویند که در پی برپایی کشور ویژه خود نیستند اما نمونه ای از خودمختاری را برای خود مناسب می بینند. کُردها عراق از خودمختاری بهره مند هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید