سازمان ملل: اسرائیل و حماس در نوار غزه مرتکب جنایت جنگی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تحقیق سازمان ملل متحد که دوشنبه 22 ژوئن در ژنو منتشر شد، می گوید که اسرائیل و گروه های مسلح فلسطینی به احتمال زیاد در درگیری تابستان سال 2014 در غزه مرتکب جنایت جنگی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گزارش به سرعت مورد اعتراض اسرائیل قرار گرفت که آن را جانبدارانه توصیف کرد. این در حالی است که اسرائیل پیشتر تلاش کرد جلوی گزارش سازمان ملل متحد را با انتشار گزارشی که حمله اش به غزه را «قانونی» جلوه می دهد، بگیرد.

حملات تابستان سال گذشته اسرائیل به نوار غزه، به کشته شدن 2251 فلسطینی انجامید که 1462 تن از آن ها از غیر نظامیان بودند.

همچنین در این جنگ که 5 روز به طول انجامید، شمار زیادی از منازل و مدارس ویران شدند. ده ها اسرائیلی هم در این جنگ کشته شدند که 6 تن از آن ها غیر نظامی بودند.

اسرائیل می گوید این حمله را در پاسخ به حملات راکتی حماس و دیگر گروه های فلسطینی به مناطق اسرائیلی نشین انجام داده است.

قاضی آمریکایی مکگوان دیفس رئیس کمیسیون می گوید: «ویرانی و رنج های انسانی در غزه بی سابقه هستند و بر نسل های آینده تاثیر خواهند گذاشت.»

این گزارش که با درخواست شورای امنیت تهیه شده است حاکی از آن است که کمیته تحقیق مستقل سازمان ملل متحد درباره جنگ سال 2014 «اطلاعات مهمی جمع آوری کرده که از احتمال دست داشتن اسرائیل و گروه های مسلح فلسطینی در جنایت های جنگی حکایت دارد.»

این گزارش از «قدرت ویرانگری» که اسرائیل در غزه مورد استفاده قرار داد سخن گفته است به گونه ای که بیش از 6 هزار حمله هوایی انجام داد و در 51 روز، حدود 50هزار خمپاره توپخانه شلیک کرد. یک سوم قربانیان این عملیات نظامی از کودکان هستند.

در مقابل، گروه های فلسطینی 4881 موشک و 1753 خمپاره به سمت اسرائیل شلیک کردند که به کشته شدن 6 غیر نظامی اسرائیلی و زخمی شدن 1600 تن دیگر انجامید.

این گزارش به کشته شدن صدها غیر نظامی فلسطینی در منازلشان اشاره کرده که بسیاری از آن ها زن و کودک بودند. گواهی یکی از خانواده النجار نیز ضمیمه گزارش شده که روز 26 ژوئیه گذشته 19 تن از افراد خانواده اش کشته شدند. او گفته است: «آن روز همه ما مردیم حتی کسانی که زنده ماندند.»

این گزارش 142 خانواده را بر شمرده که دستکم 3 تن از اعضایش در حملات به ساحتمان های مسکونی در جنگ تابستان سال گذشته کشته شدند.

در این گزارش آمده است: «حقیقت این است که اسرائیل روش خود در حملات هوایی اصلاح نکرد حتی پس از ان که آثار وخیم آن برغیر نظامیان مشخص شد. اینجا این سوال مطرح می شود که آیا این بخشی از سیاست وسیع تری است که با آن از سوی مسئولان بلندپایه دولتی موافقت شده است؟»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید