اتهام کردستان عراق به تلاش برای الحاق موصل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن زمان آغاز نبرد برای باز پس گیری شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، شمار زیادی از سیاستمدران عراقی نسبت به آینده این شهر ابراز نگرانی می کنند.

برخی از سیاستمداران عراقی، نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه را متهم می کنند که در تلاشند تا موصل را تصرف کرده و آن را به اقلیم کردستان ملحق کنند.

بین ترتیب نبرد آزاد سازی موصل که سخن ها درباره آن زیاد است، ممکن است به خاطر اتهام های متوجه نیروهای پیشمرگه، عقب بیفتد؛ نیروهایی که بیش از یک سال با شبه نظامیان داعش در مناطق شمال عراق در حال نبرد هستند.

اسکندر وتوت عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، نیروهای پیشمرگه را متهم به «اشغال مناطق موصل به جای آزادی آن» کرده و می گوید کُردها برای الحاق موصل به اقلیم کردستان تلاش می کنند.

پس از پیشروی های شبه نظامیان داعش در شمال عراق، نیروهای پیشمرگه اقدام به دفاع از اقلیم کردستان کردند. حضور شبه نظامیان داعش در موصل برای کُردها خطر آفرین است. نیروهای پیشمرگه در نبردهای سنجار خود را به اثبات رساندند و موفق شدند شبه نظامیان داعش را با کمک حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، از این منطقه بیرون برانند.

شهر موصل برای کُردها از اهمیت استراتژیک برخوردار است. این شهر شاهراه استان نینوا به دلیل عبور رود دجله از آن است. همچنین موصل مهمترین شهر کشاورزی عراق است و چند حوزه نفتی از جمله حوزه های نجمه و القیاره در آن قرار دارند.

شماری از کردها در حاشیه شرقی شهر موصل که همسایه دو شهر تل اعفر و سنجار است زندگی می کنند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید