نامه نگاری‌های وزارت امور خارجه سعودی در ویکیلیکس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از چند روز سخن گفتن رسانه های خارجی از تلگرام ها و ایمیل های درز یافته وزارت امور خارجه سعودی توسط سایت ویکیلیکس، گمان می رفت که این تلگرام ها و ایمیل ها حاوی افشاگری های سیاسی تکان دهنده باشد؛ همانگونه که در سلسله ایمیل ها و تلگرام های درز یافته از وزارت امور خارجه آمریکا روی داد.

اما نتیجه بر خلاف این بود؛ نامه نگاری ها دولت سعودی را خجالت زده نکرد بلکه کشورهای منطقه، سیاستمداران و افکار عمومی دریافتند که این نامه نگاری ها با گفتمان رسمی ریاض که در همه محافل اعلام می شود، همراستا هستند. نتیجه هم بر خلاف آن چیزی بود که درز دهندگان این اسناد انتظار داشتند زیرا آن چه منتشر شد تاکیدی بر این بود که درون و برون سعودی در تعامل با مسائل منطقه یکسان است.

اما به جز این، بخش بزرگی از اسناد درز یافته، جعل شده است. وزارت امور خارجه سعودی و گفته های ناظران این مساله را تایید می کند.

از میان این اسناد، می توان به سندی اشاره کرد که به «سند اسامه النجیفی» شهرت یافته؛ شخصی که امروز معاون رئیس جمهوری عراق است. در این سند از او هنگامی که رئیس پارلمان عراق بود، با صفت «الأخ» (برادر) یاد شده است؛ اصطلاحی که هیچ گاه مقام های سعودی در طول تاریخ در دوایر رسمی در توصیف یا خطاب قرار دادن مقام های دیگر نظام های حکومتی، به کار نبردند.

وزارت امور خارجه سعودی در بیانیه ای تاکید کرد که تحقیقات همچنان درباره حمله سایبری که پیشتر صورت گرفته بود ادامه دارد و نسبت به تعامل با اسناد منتشره به دلیل جعلی بودن بسیای از آن ها، هشدار داد.

ماجرای حمله سایبری به نامه نگاری های سعودی پس از آن روی می دهد که بسیاری از سازمان های دولتی و شرکت های بزرگ در جهان، در معرض حمله سایبری قرار گرفتند. از جمله آن ها شرکت سونی و وزارت امور خارجه آمریکا هستند. این بخشی از جنگ سایبری هست که کشورها و شرکت ها در معرض آن قرار می گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید