داعش کمیدین مشهور سعودی را تهدید به سر بریدن می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پیش از آن که قسمت دوم سریال «سلفی» ویژه ماه رمضان که شبکه mbc آن را پخش می کند پایان یابد، سیلی از ناسزاها و تهدیدها علیه ناصر القصبی کمدین سعودی که بازیگر نقش اول این سریال است، در شبکه اجتماعی توییتر سرازیر شد.

در دو قسمت از سریال «سلفی» ناصر القصبی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را، به باد انتقاد و تهدید گرفت.

ماجرای سریال از این قرار است که پسر القصبی که شهروند سعودی است، برای پیوستن به گروه داعش، به سوریه رفته بود. او برای بازگرداندن فرزند خود، از راه قاچاق راهی سوریه شد. راننده ای که او را از مرز رد کرده بود، به او گفت که با توجه به تفکر داعش، بازگرداندن پسرش آسان نیست و چنانچه شبه نظامیان از قصد او آگاه شوند، او را خواهند کشت؛ پس بهتر است بگوید «برای جهاد آمده ام» تا در فرصت مناسب فرزندش را به خانه باز گرداند.

القصبی خود را به محل حضور فرزند خود می رساند و هنگامی که اوضاع را می بیند، می گوید برای «جهاد» آمده است. در این میان او از هر فرصتی برای نصیحت به فرزند خود برای بازگشت به سعودی استفاده می کند.

القصبی در جامعه داعش، شماری از شهروندان سعودی را می بیند. بسیاری از آن ها از افراد تحت تعقیب و مجرم در جامعه سعودی هستند. از جمله یکی از آن ها که دوست پسرش بود، در سعودی به خاطر جرایمی همچون خرید و فروش مواد مخدر و آدم ربایی تحت تعقیب بود. به او می گویند این شخص هدایت شده و «هم اکنون در صف مجاهدان» می جنگد.

سریال برخی از اقدم هایی را که گروه داعش انجام می دهد، به تصویر کشیده؛ از جمله شلاق زدن جوانی تنها به خاطر گوش کردن به موسیقی. یا مساله «جهاد نکاح» که ازدواج کردن شبه نظامیان با زنانی است که خود را برای قرار دادن در اختیار «مجاهدان» به سرزمین های تحت تصرف داعش سفر کرده اند. در این باره یکی از شبه نظامیان به ازدواج های مکررش اشاره می کند و می گوید: «اینجا حال می کنیم، راحت زن عوض می کنیم، هرکاری هم بکنیم کسی نمی گوید چرا.»

بریدن سر افراد بی گناه نیز از جمله مسائلی است که به تصویر کشیده. از القصبی در دومین روز حضور در میان شبه نظامیان داعش خواسته می شود سر شخصی را ببرد؛ شخصی که یک کارگر است اما شبه نظامیان می گویند «کافر» است. او اما پیش از این اقدام از حال می رود.

رهبر گروهی از داعش که فرزند القصبی عضو آن بود، به او شک می کند؛ از این رو زنی را به ازدواجش در می آورد تا او را زیر نظر بگیرد. پس از چندین ماجرا که به شکل طنز به تصویر کشیده شده، گروه داعش می فهمد که القصبی به آن ها ایمان نیاورده و قصدش از پیوستن به گروه چیز دیگری است. از این رو محکوم به اعدام می شود و فرزندش سرش را از تنش جدا می کند.

یکی از حساب های کاربری مشهور وابسته به داعش در شبکه اجتماعی توییتر با نام «جلیبیب الجزراوی» ناصر القصبی هنرمند کمیدین سعودی را خطاب قرار داده و نوشته است: «به خدا قسم پشیمان خواهی شد ای کافر. مجاهدان در جزیره آرام نخواهند نشست تا سرت از تنت جدا شود. روزها میان ما قضاوت خواهد کرد.»

همین حساب کاربری هشتاگی با عنوان «مجاهدان سر قصبی را می خواهند» به راه انداخته و زیر آن نوشته است: «ای مجاهدان جزیره سر این خبیث را می خواهیم. برای حمایت از دین ، سرها را از تن جدا کنید.»

چند حساب کاربری دیگر القصبی را به ارتداد متهم کردند و خواستار مجازات او شدند. برخی هم او را به ناسزا بسته و تهدیدش کرده بودند.

القصبی هم در حساب خود در تویتر نوشت: «حساب کاربری من اکنون پر از فحش دهندگان و تهدید کنندگان و نفرین فرستندگان که از انواع لعن و تهید و فحش استفاده می کنند. به آن ها می گویم کمی آرام باشید، رمضان کریم است و ما در اول آنیم.»

القصبی در مصاحبه با شبکه العربیه، ایمان شدیدی به نقش خود در قسمت های نخست سریال «سلفی» نشان داد و در پاسخ به تهدید ها گفت: «حامی خدا است و به نظر من سریال سلفی خود جهاد در برابر کسانی است که گمان می کنند در حال جهادند.»

او ادامه داد: «من سعودی هستم و حق دارم نظرم را بیان کنم. نمی پذیرم کسی بخواهد ملی گرایی من را ارزیابی کند.» او تاکید کرد: «اول و آخر حامی خدا است و وظیفه هنر کشف حقیت است حتی اگر باید در این راه هزینه داد، این هزینه ای است که باید پرداخت کنیم. اگر جدی نباشید باید در خانه های خود باقی بمانیم.»

در سریال «سلفی» که توسط «خلف الحربی» نویسنده سعودی نوشته شده است، علاوه بر ناصر القصبی، شماری از هنرمندان سعودی و عربی هنرنمایی می کنند.

القصبی از داوران برنامه مشهور Arabs Got Talent است که از شبکه mbc پخش می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید