داعش شهر تاریخی تدمُر (پالمیرا) در سوریه را بمب‌گذاری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، آثار باستانی شهر تاریخی تدمُر (پالمیرا) در مرکز سوریه را بمب گذاری کردند. این اقدام حدود یک ماه پس از آن روی می دهد که شبه نظامیان داعش این شهر را به تصرف خود در آوردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مامون عبدالکریم مدیر آثار باستانی و موزه های سوریه گفته است گزارش هایی از ساکنان شهر دریافت کرده مبنی بر این که جهادی ها، معبدهای باستانی را که در فهرست میراث جهانی قرار دارند، بمب گذاری کرده اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز گزارش داد است که «شبه نظامیان داعش روز شنبه (20 ژوئن) شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) را که در حومه شرقی حمص قرار دارد، بمب گذاری کردند.»

شبه نظامیان داعش پس از 9 روز درگیری شدید با نیروهای دولتی سوریه، روز 21 مه شهر تدمر (پالمیرا) را به تصرف خود در آوردند.

پیشروی داعش نگرانی برای آثار باستانی این شهر که به «نگین صحرا» مشهور است را، زنده کرد. این شهر به معبدها، آرامگاه های شاهانه و ستون هایش که عمده آن ها از دوره رومی ها باقی مانده اند، شهرت دارد.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید: «هنوز مشخص نیست هدف داعش از بمب گذاری اماکن باستانی چیست؟ آیا می خواهد آن ها را منهدم کند یا این که قصد دارد با این اقدام جلوی حمله احتمالی نیروهای دولتی سوریه را بگیرد.»

دیده بان افزوده است که نیروهای دولتی سوریه در روزهای اخیر، نیرو و تسلیحات جدیدی در طرف غربی شهر تدمُر (پالمیرا) مستقر کرده و همزمان خبرهایی درباره عزم این نیروها برای حمله به شهر به منظور باز پس گیری آن از داعش منتشر شده است.

یک منبع سیاسی در دمشق هم گفته است که اخیر یک فرمانده نظامی برجسته به منطقه اعزام شده است تا حمله باز پس گیری کنترل شهر تدمر (پالمیرا) و حوزه های گازی اطراف آن را از شبه نظامیان داعش، فرماندهی کند.

اعزام نیروهای تازه نفس همزمان شده است با حملات گسترده سه روز پیش جنگنده های ارتش سوریه به محله های مسکونی شهر که بنا بر گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، به کشته شدن دستکم 11 تن انجامیده است.

شبه نظامیان داعش تا کنون دست به تخریب آثار باستانی شهر تدمر (پالمیرا) نزده اند اگر چه نگرانی هایی در این باره وجود دارد. آن ها تنها پس از ورود به موزه این شهر، چند مجسمه نو ساز را که با اهداف آموزشی ساخته شده اند، تخریب کردند و سپس در موزه را بستند.

شبه نظامیان داعش پیشتر در مناطق تحت تصرف خود در عراق، اقدام به تخریب آثار باستانی کرده بودند. از جمله آن می توان از شهر باستانی نمرود یاد کرد که توسط شبه نظامیان منهدم شد.

سازمان یونسکو نسبت به تخریب آثار باستانی شهر هشدار داده و چنین اقدامی را «جنایت جنگی» توصیف کرده است.

پیشتر «شورای هماهنگی تدمر» که اقدام به انتشار اخبار این شهر می کند، فیلمی ویدیویی منتشر کرده بود که ویرانی دیواره تاریخی شمالی شهر را در حملات هوایی ارتش سوریه نشان می دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size