سعودی: برای مقابله با حوثی ها از همه گزینه ها استفاده می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دکتر عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی شامگاه جمعه 19-6-2015 در مصاحبه ای وزیر خارجه سعودی با اشاره به شکست گفت وگوهای ژنو به علت کارشکنی حوثی ها، گفت اکنون کشورهای ائتلاف به رهبری سعودی، برای مجبور کردن این گروه قانون شکن به قبول راه حل سیاسی در یمن همه گزینه ها را در اختیار دارند.

به گزارش العربیه، الجبیر در مصاحبه با تلویزیون روسی «روسیا الیوم» که شامگاه جمعه، در حاشیه سفرش با محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع به مسکو انجام گرفت، گفت:« با شکست مذاکرات ژنو جنگنده های ائتلاف به حملات هوایی علیه پایگاهها و مواضع شبه نظامیان حوثی همچنان ادامه خواهند داد.

وزیر خارجه سعودی با اشاره به دخالت های آشکار ایران در امور داخلی کشورهای عربی، گفت:« ایران با دخالت در امور داخلی عراق، سوریه، لبنان و یمن، عدم پایبندی خود را به اصل حسن همجواری با همسایگان را نشان داده است».
پادشاهی سعودی بارها در محافل بین المللی نسبت به دخالت ایران در کشورهای عربی اعتراض کرده و تهران را یکی از عوامل بی ثباتی و جنگ فرقه ای در منطقه قلمداد کرده است.

برخی کارشناسان امور سیاسی خاورمیانه معتقدند که دیدار جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی از مسكو و ملاقات وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را می توان به عنوان بزرگترین رویداد سیاسی در روابط میان دو کشور تلقی کرد. این ملاقات که در سطح مقام های عالی رتبه دو کشور صورت می گیرد، پس از آن انجام می گیرد که اختلاف میان دو کشور در باره بحران های منطقه ای و بین المللی به اوج خود رسیده بود. روابط روسیه و سعودی در تاریخ معاصر فراز و نشیب های فراوانی داشته است.اختلاف میان دو کشور به دوره جنگ سرد و صف بندی کشورهای جهان غرب با شرق بر می گردد. برخی تحلیل گران معتقدند که تلاش آمریکا برای نزدیک شدن به تهران و توافق بر سر برنامه اتمی ایران و بحران سوریه، از مهمترین عواملی هستند که باعث بازنگری و تجدید نظر در روابط میان دو کشور سعودی و روسیه شده است. تحولات سریع منطقه ای، صف بندی های جدید و رشد خطر داعش باعث شده که ریاض و مسکو اختلافات گذشته خود را کنار بگذارند و در چارچوب منافع مشترک به همدیگر نزدیک شوند. ملاقات مقام های سعودی با ولادیمیر پوتین به امضای قراردادی در زمینه انرژی مسالمت آمیز هسته ای و همکاری نظامی پایان یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید