توافقات ریاض و مسکو.. سعودی 16 نیروگاه اتمی می سازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فارس بن حزام خبرنگار اعزامی العربیه به سن پترزبورگ گزارش داد برجسته ترین مساله ای که در دیدار شاهزاده محمد بن نایف جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی با ولادیمتر پوتین رئیس جمهوری روسیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت این است که سعودی در پی ساخت 16 نیروگاه اتمی برای اهداف مسالمت آمیز است که روسیه برجسته ترین نقش را در راه اندازی این نیروگاه ها بر عهده خواهد گرفت.

او افزود که 80 درصد دیدار صورت گرفته، به مساله گسترش روابط میان دو کشور اختصاص یافت و در 20 درصد بقیه، اوضاع منطقه از جمله سوریه، عراق، یمن و لبنان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

او ادامه داد که سعودی در پی سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و خرید چند شرکت کشاورزی در داخل روسیه است. هدف از این اقدام تامین امنیت غذایی سعودی و محقق کردن سود از راه سرمایه گذاری های شبه تضمین شده است.

خبرنگار اعزامی العربیه خاطرنشان کرد که درباره مساله آموزش و راه های افزایش همکاری میان دو کشور در این زمینه و امکان افزایش دانشجویان اعزامی به روسیه تا 500 نفر نیز گفت و گو شد.

سعودی و روسیه روز پنجشنبه 18 ژوئن 6 توافقنامه استراتژیک امضا کردند که همکاری در زمینه استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای، فعال سازی کمیسیون مشترک همکاری نظامی و همکاری در زمینه هوا-فضا در راس آن ها قرار دارد. توافقنامه هایی هم برای همکاری در زمینه های مسکن، انرژی و سرمایه گذاری، میان دو طرف به امضا رسید.

امضای این توافقنامه ها در جریان سفر شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی به روسیه صورت گرفت. او در سن پترزبورگ با ولادیمیر پویتن رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت و گو کرد.

علاوه بر همکاری های استراتژیک، دو طرف اوضاع یمن و راه های جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را مورد بحث و بررسی قرار دادند. روابط دو جانبه و افزایش همکاری های اقتصادی، از جمله موضوعات میان بحث در دیدار بود.

از سویی یوری اوشاکوف معاون رئیس جمهوری روسیه، این دیدار را برای دو کشور بسیار حائز اهمیت توصیف کرد که به افزایش بی سابقه سطح روابط خواهد انجامید.

شاهزاده محمد بن سلمان در سفری رسمی به سوریه رفته است. در فرودگاه بولکفا در شهر سن پترزبورگ هنگام رسیدن جانشین ولیعهد سعودی ، الکساندر نوکاف وزیر انرژی روسیه، کریک دِمیتریاس رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه، گیری گوریاف رئیس امور خارجه شهر سن پترزبورگ و عبد الرحمن بن ابراهیم الرسی سفیر خادم حرمین شریفین در روسیه حضور داشتند.

دیوان پادشاهی سعودی در بیانیه ای اعلام کرده بود که این سفر در پاسخ به دعوت دولت روسیه از ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید