افسر بریتانیایی: ارتش عراق عامل سقوط رمادی در دست داعش بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال بریتانیایی کریستوفر گیکا از افسران برجسته ائتلاف بین الملل علیه داعش به رهبری آمریکا چهارشنبه 17 ژوئن گفت که دلیل تصرف شهر رمادی مرکز استان الانبار در غرب عراق، عقب نشینی توجیه ناپذیر نیروهای عراقی از شهر است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال گیکا در جمع خبرنگاران در بغداد پایتخت عراق گفت: «رمادی سقوط کرد زیرا فرمانده عراقی در این شهر تصمیم به عقب نشینی گرفت. به عبارت دیگر اگر ایستادگی را انتخاب می کرد، تا کنون در همان شهر حضور داشت.»

او افزود: «ماجرای رمادی پیروزی داعش نبود، داعش در رمادی پیروز نشد، داعش نجنگید و ارتش عراق را در رمادی شکست نداد.»

داعش چند ماه پیش از حمله گسترده اش در ماه ژوئن سال 2014 که به تصرف بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق انجامید، بخش هایی از شهر رمادی را تصرف کرده بود. اما نیروهای عراقی و جنگجویان عشایر سنی بیش از یک سال موفق شدند مانع از پیشروی داعش در شهر شوند. شبه نظامیان این گروه ماه مه گذشته حمله ای به رمادی آغاز کردند که طی آن به سادگی شهر را تصرف کردند.

نیروهای مسلح عراق در سال های گذشته، از فساد به ویژه در میان افسران بلندپایه که برپایه وابستگی های سیاسی و نه شایستگی، در پست های مختلف گمارده شدند، رنج برد. حیدر العبادی نخست وزیر عراق که فرمانده عالی نیروهای مسلح است، پس از رسیدن به این سمت در تابستان گذشته، ده ها تن از افسران ارتش و پلیس را از سمت های خود برکنار کرد.

ژنرال گیکا گفت تصمیم برای عقب نشینی از رمادی را «فرمانده عملیات الانبار» گرفت؛ پستی که ارتشبد محمد خلف الفهداوی سرپرستی آن را بر عهده داشت.

الفهداوی گفت که درباره سخنان ژنرال گیکا اظهار نظر نمی کند زیرا اجازه چنین اقدامی را ندارد.

تصرف شهر رمادی برجسته ترین پیشروی داعش در عراق از تابستان سال گذشته به شمار می آید. نیروهای عراقی در ماه های گذشته موفق شدند با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین الملل، برخی از مناطق را از شبه نظامیان داعش باز پس بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید