مذاکرات ژنو درباره یمن تا روز جمعه تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع العربیه خبر دادند که بر سر تمدید مدت زمان مذاکرات ژنو درباره بحران یمن تا روز جمعه، توافق شد.

این در حالی است که ریاض یاسین وزیر امور خارجه یمن تاکید کرده است که هیچ پیشرفتی در مذاکرات درباره آتش بس وجود ندارد.

یاسین در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، هیئت حوثی ها را عامل موانع ایجاد شده در مسیر مذاکرات توصیف کرد و گفت که آن ها «به نشستن در هتل بسنده می کنند.»

یاسین گفت: «48 ساعت زمن داریم و امیدواریم حوثی ها در مذاکرات سازمان ملل متحد شرکت کنند.»

یاسین همچنین از تعویق کنفرانس خبری که قرار بود اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن برگزار کند خبر داد و دلیل این رویداد را تلاش برای به موفقیت رساندن دانست؛ او در عین حال گفت که به روند مذاکرات، امیدوار نیست.

او تاکید کرد که احساس می کند «هیئت کودتاچیان» تمایلی برای رسیدن به راه حلی حقیقی ندارند. او افزود: «رفتارهای کودتاچیان بر روی زمین و در مذاکرات ناشی از عدم تمایل آن ها برای دست یافتن به راه حل است.»

یاسین ادامه داد: «درست است، امیدوار نیستم زیرا رفتارهایشان بر روی زمین، از خرابکاری ها گرفته تا کشتن بی گناهان به ویژه در عدن، تعز و بقیه شهرهای یمن، همچنین رفتارها و گفتارهایشان از زمان رسیدن به ژنو، نشانگر حسین نیت نیست یا این که تمایلی حقیقی برای رسیدن به راه حلی حقیقی ندارند.»

پیش از این محمد الزبیری عضو هیئت نمایندگی حوثی ها در نشست ژنو گفت: «مذاکراتی با این ها که مشروعیت ندارند، نخواهیم داشت.»

اشاره الزبیری به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن است. این سخنان در حالی ایراد می شود که حوثی ها پیشتر خواسته بودند هیچ طرفی پیش شرطی برای مذاکرات ژنو وضع نکند. اما اکنون به نظر می رسد برخی از شرط های هیئت حوثی ها، غیر عملی و با هدف به شکست کشاندن مذاکرات باشد. این هیئت خواستار مذاکرات مستقیم با سعودی و همچنین توقف حملات هوایی ائتلاف عربی به مواضعشان در یمن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید