آغاز نشدن مذاکرات ژنو درباره یمن به دلیل ادامه اختلاف ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» اعزامی به ژنو می گوید که حوثی ها اعلام آتش بس انسانی در یمن را شرط حضورشان در مذاکرات اعلام کردند؛ مساله ای که سه شنبه 16 ژوئن دولت یمن با شرط اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد، با آن موافقت کرد.

قطعنامه 2216 از حوثی ها و متحدانشان خواسته از مناطقی که تصرف کرده اند خارج شوند و اسلحه خود را زمین بگذارند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یکی از اعضای هیئت یمنی حاضر در کنفرانس ژنو گزارش داده است که همه طرف ها بر ضرورت دست یابی به توافقی برای آتش بس انسانی یک ماهه، توافق نظر دارند؛ آتش بسی که طی آن تمام عملیات نظامی در یمن متوقف شوند اما تا کنون توافقی رسمی در این باره وجود ندارد.

اما از سویی به نظر می رسد مواضع دو طرف مذاکره کننده یمنی در ژنو با یکدیگر متناقض است. در حالی است که هیئت نمایندگی دولت به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند است، هیئت کودتاچیان حوثی با این قطعنامه ها مخالفت می کند؛ مساله ای که ماموریت اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن را دشوارتر می کند.

محمد الزبیری عضو هیئت نمایندگی حوثی ها در نشست ژنو گفت: «مذاکراتی با این ها که مشروعیت ندارند، نخواهیم داشت.»

اشاره الزبیری به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن است. این سخنان در حالی ایراد می شود که حوثی ها پیشتر خواسته بودند هیچ طرفی پیش شرطی برای مذاکرات ژنو وضع نکند. اما اکنون به نظر می رسد برخی از شرط های هیئت حوثی ها، غیر عملی و با هدف به شکست کشاندن مذاکرات باشد. این هیئت خواستار مذاکرات مستقیم با سعودی و همچنین توقف حملات هوایی ائتلاف عربی به مواضعشان در یمن شد.

هیئت حوثی ها همچنین خوستار آن شد که مذاکراتی میان احزاب و طرف های سیاسی یمنی برگزار شود و از نقطه ای آغاز شود که گفت و گوهای ملی یمن متوقف شده بود. آغاز فوری آتش بس انسانی در یمن از دیگر خواسته های حوثی ها است.

محمد الزبیری گفت: «ما خواستار آن هستیم که آتش بسی در ماه رمضان برقرار شود، البته آتش بس به تنهایی کافی نیست.»

در مقابل هیئت دولت یمن، محورهایی برای گفت و گوها را مطرح می کند که عقب نشینی از آن ها را نمی پذیرد؛ از جمله: «اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت، آزادی شش هزار تن از اسرا در دست حوثی ها از جمله وزیر دفاع و عقب نشینی شورشیان از عدن و تعز به عنوان نخستین مرحله از اجرای قطعنامه شورای امنیت.»

دولت یمن همچنین هشدار داده است که توجه کردن با خواسته های شورشیان برای برقراری آتش بس انسانی ممکن است توجه ها را از هدف اصلی نشست ژنو منحرف کند.

مشکل دیگری که خود را نمایان کرد، مخالفت نمایندگان حزب سوسیالیست و جنبش جنوب با قرار دادنشان در یکی از دو طرف مذاکرات است. آن ها خواستار آن هستند که طرفی سوم در مذاکرات باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید