آغاز عملیات بزرگ مخالفان اسد در استان جنوبی قنیطره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مخالفان مسلح حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، عملیات بزرگ «آزاد سازی شهر البعث» واقع در استان القنیطره در جنوب سوریه را آغاز کردند.

استان القنیطره که منطقه حساسی است، در حدود 70 کیلومتری جنوب غرب دمشق پایتخت سوریه واقع است. این استان که در جوار بلندی های جولان اشغالی سوریه قرار دارد، هر از چند گاهی شاهد درگیری میان گروه های مسلح مخالف اسد از یک سو و ارتش سوریه و شبه نظامیان همپیمانش از سوی دیگر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری ها میان مخالفان مسلح اسد و ارتش سوریه در مناطق «تلول الحمر» و محیط «حضر» واقع در حاشیه حومه شمالی استان القنیطره ادامه دارد. دو طرف به گلوله باران مواضع یکدیگر می پردازند در حالی که جنگنده های ارتش سوریه مناطقی در شهرک نبع الصخر و منطقه دوار العلم در بخش مرکزی القنیطره را بمباران کردند.

عصام الریس سخنگوی گروه های مخالف اسد شرکت کننده در عملیات جنوب در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است که گروه های شرکت کننده در عملیات، توافقی امضا کرده اند که شامل گروه جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه نمی شود.

الریس همچنین به خبرگزاری رویترز گفت که تلاش ها برای کنترل بخش هایی از استان که همچنان در دست ارتش سوریه قرار دارد، آغاز شده و حمله پایگاه لشکر 90 که از پایگاه های اصلی ارتش در منطقه است نیز از اهداف عملیات است.

او تاکید کرد که هدف از عملیات، پایان دادن به حضور نیروهای نظام اسد در استان القنیطره است.

علاوه بر شهر البعث که مرکز اداری استان است، شهر خان ارنبه که همچنان در کنترل نیروهای دولتی سوریه است، هدف حملات مخالفان اسد قرار دارد.

بیرون راندن نیروهای ارتش دولتی سوریه از استان القنیطره می تواند خط امداد را به نیروهای مخالفان در جنوب دمشق در منطقه غوطه عربی باز کند. این منطقه در کنترل مخالفان اسد قرار دارد و از آن می تواند مرکز قدرت او را هدف قرار داد.

الریس افزود که نیروهای اپوزیسیون سوری در پی انهدام خط دفاعی اول ارتش محاط بر دمشق در این منطقه هستند.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز از درگیری های سنگین میان ارتش سوریه و مخالفان در شمال قنیطره خبر داده است.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن نیروهایی از دو طرف در درگیری ها خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید