هیئت شورشیان حوثی عازم ژنو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تاخیری 24 ساعته، سرانجام هیئتی از شورشیان حوثی به سمت ژنو حرکت کرد تا در مذاکراتی که درباره بحران یمن به سرپرستی سازمان ملل متحد برگزار شده، شرکت کند.

هیئت های نمایندگی از حوثی ها و صالح مخلوع با تاخیرهای متعدد تلاش کردند نشست ژنو را به شکست بکشانند. آن ها یک بار درخواست کردند شمار هیئت شان به 41 نفر افزایش یابد. بار دیگر به بهانه توقف هواپیما در جازان سعودی، سوار هواپیمای سازمان ملل متحد نشدند.

پس از آن که اعلام شد در نشست ژنو هیئت دولت قانونی یمن و همچنین هیئتی از حوثی ها و همچنین همپیمانشان صالح شرکت خواهند کرد، و همزمان با رسیدن هیئت دولت یمن به ژنو، حوثی ها گفتند که در نشستی با این عنوان مشارکت نخواهند کرد. آن ها خواستند که سازمان ملل اعلام کند طرف های سیاسی یمنی در نشست ژنو شرکت می کنند.

پس از آن اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن بیانیه ای صادر کرد که مورد رضایت حوثی ها واقع شد. او در بیانیه خود به «طرف های سیاسی شرکت کننده» اشاره کرد. این مساله اعتراض هیئت دولت یمن را در پی داشت اما به نظر می رسد سازمان ملل می خواهد به هر صورتی طرف های بحران را گردهم آورد؛ از این رو با تعدیل نامگذاری ها موافقت کرد.

برخی می گویند این مساله به سوء مدریت سازمان ملل متحد باز می گردد چرا که طرف های شرکت کننده را به وضوح مشخص نکرده است. اما برخی دیگر می گویند برگزاری نشست نقطه ای مثبت در کارنامه ولد الشیخ احمد است که تصمیم گرفت با وجود سختی های فراوان، طرف های یمنی را گردهم بیاورد.

نشست ژنو روز دوشنبه با سخنرانی بان کی مون دبیرکل سزامان ملل متحد آغاز شد که از همه طرف های بحران یمن خواست با آتش بس انسانی موافقت کنند.

بان کی مون همچنین از حوثی ها خواست از شهرهایی که تصرف کرده اند خارج شوند.

در مقابل ریاض یاسین وزیر امور خارجه یمن اعلام کرد که دولت قانونی در این کشور آماده آتش بس محدود است به شرط آن که حوثی ها زندانیان را آزاد کرده و از برخی از شهرها از جمله تعز و عدن خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید