نماینده سازمان ملل حوثی ها را مسئول مانع تراشی در مذاکرات ژنو دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن به طور غیر مستقیم حوثی ها را مسئول مانع تراشی در مسیر مذاکرات ژنو دانست و تاکید کرد که قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد، از محورهای مذاکرات است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسماعیل ولد الشیخ احمد گفت که ابتکار عمل خلیجی برای پایان دادن به بحران یمن و نتایج مذاکرات ملی در این کشور، از دیگر محورهایی است که مذاکرات ژنو به آن اتکا می کند. او تاکید کرد که دولت یمن به آن چه که در نامه دعوت به نشست ژنو آمده، پایبند است.

نماینده سازمان ملل متحد همچنین از حوثی ها خواست با نمایندگان دولت قانونی یمن گفت و گو کنند. او همچنین خواستار آن شد تا حوثی ها به معیارهای مذاکرات پایبند باشند.

پیش از این عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن تاکید کرده بود که هیئت دولت این کشور که در مذاکرات ژنو با سرپرستی سازمان ملل متحد مشارکت کرده است، تنها بر سر راه های اجرای قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت گفت و گو خواهد کرد؛ قطعنامه ای که از حوثی ها می خواهد از مناطقی که تصرف کرده اند، خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هادی که در نشست استثنایی سازمان همکاری اسلامی در جده سخن می گفت، «هرگونه بازگشت برای مذاکره با کودتاچی یان حوثی» را رد کرد و چنین اقدامی را «بازگشت به پله اول» توصیف کرد.

از سویی محمد الزبیری از اعضای هیئت نمایندگی شورشیان حوثی در مذاکرات صلح ژنو روز سه شنبه 16 ژوئن اعلام کرد که حوثی ها و همپیمانانشان هیچ گونه مذاکراتی با دولت یمن انجام نخواهند داد و خواستار گفت و گوی مستقیم با سعودی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الزبیری در کنفرانسی خبری گفت: «هرگونه مذاکره با آن ها که هیچ مشروعیتی ندارند را رد می کنیم.» او خواستار گفت و گو با سعودی برای متوقف شدن عملیات ائتلاف عربی به یمن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید