سعودی به ایران: حقایق را هرچه زودتر روشن کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی روز دوشنبه 15 ژوئن در بیانیه خود اعلام کرد: «با توجه به رویداد ناگوار مسمومیت شهروندان سعودی در شهر مشهد ایران، که منجر به جانسپردن 4 نفر و بیماری 29 از آنها شد، هرچه زودتر به این موضوع رسیدگی شود و نکات مبهم در این پرونده روشن شود.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «وزارت امور خارجه پادشاهی سعودی از شهروندان خود که قصد سفر به ایران را دارند می خواهیم تا نهایت دقت و احتیاط را در حفظ سلامتی خود و خانواده داشته باشند. از دولت ایران هم می خواهیم تا مسئولیت رسیدگی به این پرونده و شتاب در انتشار نتایج تحقیقات و شفافیت کامل را اعمال ، و نسبت به حفظ جان و تامین مراقبت های پزشکی برای اتباع این کشور اقدام نماید.»

هشتم ژوئن جاری 33 زائر سعودی در یکی از هتلهای مشهد دچار مسمومیت شدید شدند، و 4 نفر از آنان در بیمارستانهای این شهر جان باختند.

زائران سعودی، 14 بزرگسال و 15 کودک، که در قالب تور سیاحتی زیارتی به مشهد سفر کرده بودند روز یکشنبه 7 ژوئن، با علائم احتمالی مسمومیت همچون تهوع، سرگیجه، افت فشارخون و افت هوشیاری در بیمارستان امام رضا مشهد بستری شدند.

بنا بر گزارش ها تلاش های پزشکی کارساز نبود و 4 کودک در اثر این مسمومیت جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران درباره این حادثه گفت: «مسمومیت زائران سعودی به لحاظ پزشکی عمدی بوده است و باتوجه به شرایط کشور این مساله باید جدی گرفته شود.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) حسن هاشمی روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهمنامه ساخت بیمارستان با ستاد اجرایی فرمان خمینی در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران افزود: «علت مسمومیت زائران سعودی استفاده از سمی بوده که در اتاق هایی که آنان مستقر بودند ، استفاده شده است.»

پس از حادثه اسامه نقلی رئیس اداره اطلاع رسانی وزارت امور خارجه سعودی اعلام که پس از حادثه فورا کاردار سفارت سعودی در تهران و مسئولان کنسولگری در مشهد به محل وقوع آن رفتند تا بتوانند با پی گیری اوضاع، به شهروندان آسیب دیده رسیدگی و نیازمندی های پزشکی آن ها را برآورده کنند.

همچنین سفارتخانه فورا با مسئولان وزارت امور خارجه ایران و نهادهای مسئول در مشهد تماس گرفت تا روند تحقیقات جاری را برای آگاهی از ابهامات ماجرا و شناسایی عاملان آن، پی کیری کند. او تاکید کرد که این حادثه از سوی دولت پادشاهی سعودی به طور مستمر پی گیری خواهد شد.

نقلی همچنین خاطرنشان کرد که وزارت امور خارجه اقدام به احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض کرد و مراتب نگرانی ریاض را از حادثه به او ابلاغ کرد. وزارت امور خارجه سعودی همچنین ابراز امیدواری کرد که مقام های ایرانی روند تحقیقات را تسریع بخشند و هرچه سریعتر اقدام به کشف ابهام ها و عاملان حادثه کنند. همچنین از سفیر ایران خواسته شد با سفارتخانه سعودی در تهران و کنسولگری در مشهد همکاری کرده تا به آن ها اجازه جویا شدن از وضعیت جسمی آسیب دیدگان و ارائه تسهیلات و حمایت های لازم برای آن ها داده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید