«مختار بالمختار» از رهبران القاعده در حمله هوایی آمریکا در لیبی کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت موقت لیبی روز دوشنبه 15 ژوئن، از کشته شدن «مختار بالمختار» یکی از رهبران مهم گروه القاعده در حملات هوایی آمریکا خبر داد.

به گزارش العربیه، دولت موقت لیبی در بیانیه ای گفت که این حمله بخشی از حمایت های بین المللی است که دولت موقت برای جنگ علیه تروریست ها درخواست کرده بود.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) شامگاه روز گذشته اعلام کرد که ارتش این کشور یک هدف تروریستی وابسته به القاعده را هدف قرار داده است.

استیو وارن سخنگوی پنتاگون ضمن موفقیت آمیز خواندن این عملیات از بیان اینکه حملات آمریکا چه گروهی از عناصر القاعده در لیبی را هدف گرفته خودداری کرد.

در همین حال منابع امنیتی در شهر اجدابیا گفته اند که بلمختار در هنگام برگزاری یک جلسه میان افراد گروه القاعده در لیبی، مورد حمله جنگنده های آمریکا قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، این جلسه در یکی از مزرعه های خارج از شهر « اجدابیا» به ریاست بلمختار و شرکت هفت تن دیگر از عناصر دیگر القاعده برگزار شد.

این منابع در گفت و گو با العربیه.نت گفته اند که جنگنده های آمریکا، در حمله ای دیگر، انبارهای اسلحه و یک ساختمان را که القاعده در لیبی آن را مقر خود قرار داده، هدف قرار دادند.

در این حمله شماری از عناصر القاعده کشته شدند. این منابع افزودند که شمار کشته شدگان حملات جنگنده های آمریکا، به 31 نفر رسید.

بالمختار متولد سال 1972 و تبعه الجزایر است. در سال 1989 به افغانستان مهاجرت کرد و در آنجا در یکی از درگیری ها یکی از چشمانش را از دست داد. در سال 1992 به الجزایر بازگشت و رهبر گروهی به نام «المرابطون» وابسته به القاعده شد.

او پیش از کشته شدن، در چندین عملیات تروریستی شرکت کرده بود. بالمختار در سال 2005 در عملیاتی در موریتانی که به «غزوه بدر موریتانیا» نامگذاری شد، و در آن 18 نظامی این کشور کشته شدند، شرکت کرده بود.

وی همچنین رهبر عملیات گروگانگیری در میدان گازی المناس الجزایر بود؛ عملیاتی که کشته شدن 37 خارجی را در پی داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید