شروع کنفرانس ژنو در باره یمن و غیبت کودتاچیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنفرانس ژنو در باره یمن روز دوشنبه 15 ژوئن کار خود را در این شهر با سخنرانی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و با حضور نمایندگان دولت قانونی یمن شروع کرد، در حالیکه نمایندگان کودتاچیان هنوز به شهر ژنو نرسیده اند.

منابع مطلع به تلویزیون العربیه گفتند که هیات نمایندگی کودتاچیان اعزامی به ژنو در جیبوتی گیر کرده اند، و مقامات دولت یمن معتقدند که بین حوثی ها و صالح مخلوع در این زمینه سردرگمی وجود دارد.

کنفرانس صلح ژنو در حالی برگزار می شود که شورشیان هنوز در مورد شرکت در این کنفرانس سردرگم هستند.

بعد از اختلافها و تردیدهای بسیار یک هیات نمایندگی از سوی کودتاچیان صنعا را به مقصد جیبوتی ترک کرد، اما بار دیگر اختلافات در میان آنها باعث شده که این هیات در جیبوتی متوقف شود.

این در حالی است که هیات نمایندگی دولت قانونی یمن هم اکنون در ژنو است و مذاکرات خود را با اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده سازمان ملل در امور یمن آغاز کرده است.

خبرنگار العربیه در ژنو گزارش داد که قرار است یک هیات 20 نفره از سوی حوثی ها برای شرکت در کنفرانس وارد ژنو شود، در حالیکه سازمان ملل متحد از طرفهای درگیر خواسته که 7 نفر را برای این کنفرانس معرفی کنند.

خبرنگار العربیه به نقل از هیات نمایندگی دولت قانونی یمن گزارش داد که گفتگوهای ژنو به 3 موضوع کلیدی می پردازد. اول چگونگی اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد، دوم تاکید بر کمکهای انساندوستانه، و سوم برقراری آتش بس برای خروج شبه نظامیان از شهرها و مناطقی که اخیرا اشغال کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید