جنگجویان کُرد داعش را از شهر تل ابیض سوریه بیرون راندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

واحدهای حمایت از خلق کُرد اعلام کردند که دوشنبه 15 ژوئن به همراه همپیمانان خود موفق شدند به طور کامل شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را از شهر تل ابیض در شمال سوریه که هم مرز با ترکیه است خارج کرده و کنترل شهر را در دست بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ریدور خلیل سخنگوی واحدهای حمایت از خلق کُرد گفت پس از یک روز پیشروی سریع به سمت تل ابیض که با کمک حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا حاصل شد «اکنون شهر به طور کامل تحت کنترل قرار دارد».

در روزهای گذشته جنگجویان کُرد با حمایت واحدهایی از ارتش آزاد سوریه و همچنین حملات هوایی ائتلاف بین الملل به رهبر آمریکا، موفق شدند وارد استان الرقه در شمال سوریه شوند و شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را از بخش هایی از آن بیرون برانند.

پیش از این دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داده بود که ژوئن واحدهای حمایت از خلق کُرد با پشتیبانی هوایی آمریکا، بخش اعظم شهر تل ابیض را که در مرز با ترکیه واقع است، به کنترل خود در آوردند.

بنا بر این گزارش، جنگجویان کُرد شبه نظامیان داعش را مجبور به عقب نشینی به مرکز اصلی شان در شهر الرقه کردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه افزوده بود که گروه هایی از شبه نظامیان داعش وافرادی از قبایل محلی همپیمانشان همچنان در برخی از محله های تل ابیض حضور دارند.

به کنترل درآوردن شهر تل ابیض توسط جنگجویان کُرد، ضربه ای سخت به گروه داعش به شمار می آید.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه در این باره گفت: «این شکست، سخت ترین شکست داعش از زمان اعلام برپایی خلافت اسلامی در مناطق تحت تصرف خود در ماه ژوئن گذشته است. کُردها با تصرف تل ابیض، خط امداد اصلی به شهر الرقه را می بندند. این شهر مرکز استان الرقه پایگاه اصلی داعش در سوریه است.»

بنا بر این گزارش، دستکم 40 جهادی هنگام تلاش برای فرار از تل ابیض به شهرک عین عیس که شمال غرب شهر الرقه قرار دارد، کشته شدند.
جنگجویان کُرد 11 ژوئن جاری، حرکت خود را به سمت شهر تل ابیض با پشتیبانی هوایی جنگنده های ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا آغاز کردند.

تحولات بزرگ میدانی روز دوشنبه پس از آن آغاز شد که جنگجویان کُرد گذرگاه مرزی واقع میان شهر تل ابیض و شهر آقچه قلعه ترکیه را به کنترل خود در آوردند. شمار زیادی از جنگجویان کُرد در بخش سوری گذرگاه که پیشتر در تصرف داعش قرار داشت، مستقر شدند.

داعش با از دست دادن گذرگاه تل ابیض، اکنون تنها گذرگاه جرابلس در استان حلب را در تصرف خود دارد.

کنترل تل ابیض توسط جنگجویان کُرد به آن ها این امکان را می دهد که مناطق تحت کنترل خود در استان حسکه را به شهر کُرد نشین عین العرب (کوبانی) متصل کنند.

این شهر برای داعش که به مرکز اصلی اش در سوریه یعنی شهر رقه نزدک است، بسیار حائز اهمیت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید