پیشروی کُردها به سمت شهرک تل ابیض تحت تصرف داعش در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

واحدهای حمایت از خلق کُرد در سوریه اعلام کردند که پیشروی به سمت شهرک تل ابیضد هم مرز با ترکیه را برای باز پس گیری آن از شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش آغاز کردند. بدین ترتیب کُردها بیش از پیش در استان الرقه، پایگاه تندروهای داعش نفوذ می کنند. کُردها در این پیشروی از پشتیبانی هوایی جنگنده های ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا برخوردارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ریدور خلیل سخنگوی واحدهای حمایت از خلق کُرد گفته است که واحدهای اپوزیسیون سوریه نیز در کنار آن ها علیه داعش در حال نبرد هستند و هم اکنون شهرک سلوک که تحت تصرف داعش قرار دارد، تصرف شده است.

این پیشروی احتمال وقوع درگیری سنگین در مرز ترکیه را میان واحدهای حمایت از خل کُرد و شبه نظامیان داعش، به وجود آورده است. تل ابیض برای داعش مهم است چرا که این شهرک مرزی به پایتخت فعلی اش یعنی شهر رقه بسیار نزدیک است.

درگیری در نزدیکی مرزها بیش از 13 هزار تن را مجبور کرده تا از سوریه به ترکیه فرار کنند. حدود 1500 تن در مرزها در انتظار صدور اجازه ورود به ترکیه هستند. یک منبع امنیتی گفته است که نیروهای نظامی ترکیه با استفاده از آب فشار قوی و شلیک هوایی تلاش کرد افرادی را که می خواستند به نرده های مرزی نزدیک شوند، دور کند.

واحدهای حمایت از خلق کُرد تلاش می کنند تا با کمک ائتلاف بین الملل، از استان حسکه، وارد استان رقه شوند. این واحدها از ماه مه گذشته، شبه نظامیان داعش را از بسیاری از مناطق بیرون راندند.

خلیل گفت: «حرکت به سمت تل ابیض از ناحیه شرق، امروز پس از تکمیل محاصره شهرک سلوک آغاز شد.»

او افزود: «بسیاری از شبه نظامیان داعش از سلوک فرار کردند و اکنون مجموعه ای از انتحاری ها در شهر هستند، به علاوه این که بسیاری از مناطق در اطراف و داخل شهرک، مین گذاری و بمب گذاری شده اند. ما در ورود به شهرک بسیار محتاط عمل می کنیم.»

دیده بان حقوق بشر سوریه هم گزارش داد که جنگجویان واحدهای حمایت از خلق کُرد به نیمه راه میان سلوک و تل ابیض رسیدند.

بیرون راندن شبه نظامیان داعش از تل ابیض به واحدهای حمایت از خلق کُرد این امکان را می دهد که مناطق تحت کنترل کُردها در استان حسکه سوریه را به شهر عین العرب (کوبانی) متصل کند.

افزایش نفوذ کُردها در مناطق مرزی سوریه، ترکیه را نسبت به خواسته های جدایی طلبانه شهروندان کُردش نگران می کند.

مقام های ترکیه شهرک آقچه قلعه را که در همسایگی تا ابیض سوریه قرار دارد، در برابر ورود خودروها بسته است. آخرین باری که کسی توانست از تل ابیض به ترکیه عبور کند، چند ماه پیش بود. ارتش ترکیه در مناطق مرزی خندق حفر کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پنجشنبه غرب را به هدف قرار دادن شهروندان عرب و ترکمن در سوریه و حمایت از گروه های کُرد «تروریست» متهم کرده بود.

واحدهای حمایت از خلق کُرد در سوریه هم پیمان حزب کارگردان کردستان ترکیه (پ.ک.ک) هستند که فعالیتش در این کشور ممنوع است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید