سوریه..دیر الزور زیر سلطه داعش؛ اعدام یک تا سه نفر در هر روز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمپین فعالان سوری «معا لفک الحصار عن دیر الزور» که برای شکست محاصره شهر دیر الزور سوریه فعالیت می کند، در گزارشی از آخرین اقدامات تروریستی گروه دولت اسلامی موسوم به داعش علیه مردم این شهر خبر داده است.

بر اساس این گزارش، از ماه دسامبر 2014 تا پایان ماه ژانویه 2015 تقریبا در هر روز یک تا سه نفر، در شهر دیر الزور، توسط گروه داعش اعدام می شوند.

کمپین ضد محاصره دیر الزور می گوید که آمار بازداشت شدگان توسط داعش، به ویژه در میان نیروهای سابق ارتش آزاد سوریه، افزایش یاقته است. این گروه همچنین افراد مشکوک به عضویت در گروههای مخالفش را اعدام می کند.

داعش، نبض اقتصاد دیر الزور را نیز در دست گرفته است. این گروه تمامی مغازه ها، رستوران ها و مراکز اینترنت یا کافی شاپ ها را مجبور به پرداخت مالیات کرده است.

آنها مالیات را با نام «زکات» از مراکز تجاری دریافت می کنند. داعش مالیات مذکور را بر اساس برآوردهای گروه ویژه ای به نام (گرداوران بیت المال مسلمین)، از مغازها دریافت می کند.

بر اساس گزارش های برخی از بازرگانان و رانندگان کامیون ها، ایست های بازرسی داعش، هزینه های ورودی از خودروها دریافت می کنند. صاحبان خودرو برای جبران این هزینه، کالای خود را با قمیت بیشتری در بازار دیر الزور عرضه می کنند.

گروه داعش در ماه های گذشته، تلاش کرده تا در دیر الزور، اسکناس های قدیمی را به سکه های طلا و نقره تبدیل کند؛ اقدامی که در مناطق تحت تصرف خود در عراق در حال اجرای آن است. البته شهروندان دیر الزور هنوز می توانند با دلار معامله کنند.

داعش به رستوران ها هشدار داده که مواد اولیه خود را تنها می توانند از طریق این گروه خردیداری کنند. این گروه همچنین سازمان های امداد رسانی را از فعالیت ممنوع کرده است.

ازدحام در مقابل یکی از محل های تامین مواد غذایی در دیرالزور
ازدحام در مقابل یکی از محل های تامین مواد غذایی در دیرالزور

دخالت در شیوه های تدریس

گروه داعش، با صدور بخشنامه ای اجازه داد تا مدارس بار دیگر بازگشایی شوند. این گروه اما شرط کرده که قوانین آموزش و پرورش کاملا تغییر یابد. به عنوان مثال داعش جدا سازی دانش آموزان دختر و پسر را در تمامی مراحل تدریس اجباری کرده است.

همچنین معلمان برای ادامه کار لازم است یک دوره شرعی طی کنند. داعش همچنین تعطیلی هفته را از روزهای جمعه و شنبه، به روزهای پنج شنبه و جمعه تبدیل کرده است.

بر اساس قانون داعش، دختران می توانند تا ششم ابتدایی به درس ادامه دهند اما پسران می توانند پس از کلاس ششم تنها علوم دینی بخوانند.

داعش یادگیری برخی از زبان های خارجی مانند، انگلیسی و فرانسه، و نیز تدریس برخی درس ها همچون فلسفه و سوسیالیسم ملی گرا را منع کرده است.

با این حال مشاهده شده که برخی از فرماندهان بزرگ داعش، پس از سرقت مبالغی هنگفت، از این گروه جدا شده و به خارج از سوریه گریخته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید