جنازه طارق عزیز به اردن رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

شامگاه جمعه 12 ژوئن یک هواپیمای وابسته به خطوط هوایی پادشاهی اردن که حامل جنازه طارق عزیز نخست وزیر اسبق عراق در دوره صدام حسین است، به فرودگاه بین المللی امان رسید.

جنازه طارق عزیز به یک بیمارستان خصوصی منتقل خواهد شد و قرار است شنبه به کلیسای الناصریه برده شود و پس از آن در استان مادبا به خاک سپرده شود.

پیش از این منابعی در خطوط هوایی پادشاهی اردن به العربیه گفته بودند که جنازه طارق عزیز، شامگاه جمعه از بغداد به امام خواهد رسید.

پیش از این جواد هادی عباس سفیر عراق در اردن در گفت و گو با شبکه خبری العربیه تاکید کرده ببود که جنازه طارق عزیز نخست وزیر اسبق عراق همچنان در بغداد و تحت نظر عراقی است. او افزود که این جنازه به زودی به اردم خواهد رسید.

قبل از ان گزارش های رسانه ای به نقل از یک مسئول در وزارت حمل و نقل عراق حاکی از آن بود که جنازه طارق عزیز در مسیر اردن است. اما تا کنون این جنازه به اردن نرسیده است قرار بود جنازه طارق عزیز پنجشنبه 11 ژوئن به وسیله هواپیمای اردنی به امان پایتخت اردن منتقل شود.

عباس تاکید کرد که بنا بر تعهد مسئولان عراقی، جنازه طارق عزیز به خانواده اش تحویل داده شود. او گفت که انتقال جنازه یک شهروند عراقی برای خاک سپاری آن در کشوری دیگر، یک مساله استثنایی است.

پیش از این خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت جنازه این مسئول عراقی اسبق منتشر شده بود. برخی خبرها از ناپدید شدن جنازه در فرودگاه بغداد حکایت داشت. خانواده طارق عزیز که در اردن اقامت دارند گفته بودند که اطلاعی از محل جنازه ندارند. این در حالی است که خبرنگار العربیه در امان تاکید کرد که جنازه هنوز به اردن نرسیده است.

زیاد فرزند بزرگ طارق عزیز در تماسی به العربیه گفت که خانواده اطلاعی از محل جنازه پدرش که روز گذشته در فرودگاه بغداد ناپدید شده بود، ندارد. او افزود که یکی از کارگران فنی که در فرودگاه کار می کند، به مادرش خبر داد که محموله حامل جنازه در هواپیما نیست.

زیاد گفت مادرش جنازه نخست وزیر اسبق عراق را که هفته گذشته در زندان «الناصریه» در جنوب عراق درگذشته بود، پس از طی کردن تمام پروتکل های رسمی و قانونی در دو وزارتخانه دادگستری و بهئاشت، تحویل گرفته بود.

او ادامه داد که جنازه از پزشکی قانونی بغداد تحویل گرفته شد، مادرش جنازه را شناسایی کرد و روند ارسال جنازه را با هواپیمای وابسته به خطوط هوایی پادشاهی اردن به امان، طی کرد.

خانواده درباره اخبار منتشره در خصوص ربوده شدن جنازه طارق عزیز، اظهار نظری نکرد و تنها تاکید کرد که در انتظار دریافت اطلاعات جدید درباره سرنوشت جنازه است.

پیش از این خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از دختر طارق عزیز معاون صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق گزارش داده بود که جسد او هنگام انتقال به بغداد ناپدید شده است. این در حالی است که ساعاتی بعد، وکیل خانواده طارق عزیز اعلام کرد که جسد از سوی افرادی ناشناس ربوده شد و اکنون در امان پایتخت اردن قرار دارد.

طارق عزیز، معاون صدام حسین و تنها مسیحی در حلقه نزدیکان رئیس جمهوری اسبق عراق، هفته گذشته در شهر ناصریه این کشور پس از ماه ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری دیابت درگذشت. خانواده طارق عزیز از مقامات عراقی خواستند جسد وی را برای دفن در اردن، به آنها تحویل دهد، اما مقامات عراقی هیچ پاسخ رسمی درباره این درخواست، ندادند.

وکیل خانواده طارق عزیز گفته بود که هنوز برای وی مشخص نیست که چرا و چگونه جسد از بغداد ربوده شده است. او تاکید کرد که جسد طارق عزیز هم اکنون در امان پایتخت اردن است.

خبر انتقال جسد به اردن را شبکه RT روسیه گزارش داد. اما زینب دختر طارق عزیز خبر ناپدید شدن جسد پدرش در بغداد را از مادرش که در پایتخت عراق به سر می برد، شنیده است. در همین حال مقامات فرودگاه امان پایتخت اردن تاکید کردند که هیچ یک از پروازهای روز گذشته خطوط هوایی امان- بغداد، حامل جسد طارق عزیز نبوده است.

زیاد پسر طارق عزیز در گفت و گو با شبکه آمریکایی CNN تاکید کرده بود که مادرش تنها به اردن بازگشته و جسد همراه وی نبوده است. او گفت که هیچ یک از افراد خانواده خبری از جسد پدرش ندارند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از رئيس اداره پزشک قانونی عراق نوشته بود که مرگ طارق عزیز به دلیل سکته قلبی بوده است.

پنجشنبه 11 ژوئن، برخی رسانه های عربی گزارش دادند که افراد مسلح ناشناس، جسد طارق عزیز را از فرودگاه بغداد ربودند. این در حالی اسن که تلویزیون «سومریه نیوز» در گزارشی به نقل از منبع عراقی اعلام کرد که جسد معاون صدام هنوز در عراق است.

شهرت طارق عزیز که نام اصلی وی، میخائیل یوحنا است، به زمانی باز می گردد که وی پست وزارت امور خارجه عراق در دوره صدام حسین را بر عهده گرفت. او که متولد 1936 است، به دلیل تسط بر زبان انگلیسی، سخنگوی دولت عراق در رسانه های عربی شد. عزیز در سال 2003 خود را به نیروهای امریکایی که در آن زمان در بغداد مستقر بودند، تسلیم کرد.

در سال 2003 ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا با حمله به عراق، نظام صدام حسین را سرنگون کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید