اوباما فرمان اعزام 450 نیروی جدید آمریکایی را به عراق صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 10 ژوئن فرمان اعزام 450 نیروی نظامی اظافی به عراق و برپایی پایگاهی جدید برای آموزش نیروهای عراقی در استان الانبار خبر داد. این اقدام به منظور باز سازی نیروهای عراقی که خود را برای نبرد باز پس گیری مناطق تصرف شده توسط گروه دولت اسلامی موسوم به داعش آماده می کنند، صورت گرفته است.

نیروهای جدید به 3100 تن از مربیان و مستشاران نظامی آمریکایی موجود در عراق می پیوندند. همچنین این اقدام نوعی تعدیل استراتژی اوباما در جنگ با داعش به شمار می آید که در معرض انتقادهای روز به افزایش است. منتقدان می گویند که اوباما در جنگ با داعش، جدیت و قاطعیت لازم را ندارد.

اما با پایبندی اوباما به موضع خود در مخالفت با اعزام نیروهای آمریکایی برای جنگ با داعش یا حتی به نزدیکی جبهه های نبرد، بعید است که اقدام اخیر به ساکت کردن منتقدان بینجامد.

مسئولان آمریکایی امیدوارند که افزایش حضور نیروهای آمریکایی در استان الانبار به نیروهای عراقی در برنامه ریزی و حمله به مواضع شبه نظامیان داعش و باز پس گیری شهر رمادی از آن ها انگیزه دهد. داعش ماه گذشته این شهر را تصرف کرد.

قرار است نیروهای آمریکایی جدید در پایگاهی مستقر شوند که حدود 25 کیلومتر با جبهه نبرد در رمادی فاصله دارد. قرار است جنگجویان شایر سنی که بسیاری از ان ها به دولت عراق مدیریت شده توسط شیعیان اعتماد ندارند، در این پایگاه آموزش ببینند. مسئولان آمریکایی می خواهند این جنگجویان عشایر در ارتش عراق ادغام شوند تا میزان استفاده از شبه نظامیان شیعه در جنگ با داعش کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که اوباما بنا به درخواست حیدر العبادی نخست وزیر عراق، تصمیم به افزایش نیروهای آمریکایی در بغداد گرفته است. این درخواست هفته گذشته در حاشیه دیدار اوباما و العبادی در حاشیه نشست سران هفت کشور صنعتی جهان در آلمان ارائه شده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «به منظور افزایش توانایی های شرکایمان بر روی زمین، رئیس جمهوری مجوز اعزام 450 نیروی نظامی اضافی به پایگاه التقدم در شرق استان الانبار، برای آموزش نیروهای عراقی، ارائه مشورت به آن ها و کمک به آن ها را صادر کرده است.»

کاخ سفید افزوده است: «اوباما همچنین دستور تسریع در تحویل مهمات و جنگ افزارهای اصلی را به نیروهای عراقی داده است.» از جمله این نیروهای، پیشمرگه های کُرد و جنگجویان عشایر هستند که تحت فرمان عراق در نبردها شرکت می کنند.

این اعلام دو روز پس از آن صادر می شود که باراک اوباما گفت آمریکا تا کنون استراتژی کاملی برای کمک به نیروهای عراقی در نبرد به شبه نظامیان داعش ندارد.

البته ائتلافی بین المللی به رهبری آمریکا، از تابستان گذشته، اقدام به بمباران هوایی مواضع داعش در عراق و سوریه می کند. اما بسیاری معتقدند که این اقدام برای متوقف کردن پیشروی شبه نظامیان داعش کافی نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید