اردوغان احزاب ترکیه را به تشکیل سریع دولت ائتلافی فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز پنج شنبه 11 ژوئن، احزاب سیاسی کشورش را به تشکیل سریع دولت ائتلافی فراخواند.

حزب عدالت و توسعه، که اردوغان رهبری آن را بر عهده دارد، در انتخابات پارلمانی ترکیه نتوانست اکثریت آرا را بدست آورد و برای تشکیل دولت مجبور است با یک یا دو حزب دیگر این کشور، دولت ائتلافی تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اردوغان که برای نخستین بار پس از شکست حزب عدالت و توسعه در بدست آوردن اکثریت کرسی های پارلمان سخنرانی می کرد، اظهار داشت: «همه باید منافع شخصی خود را کنار بگذارند .. و در سریعترین زمان ممکن، دولت ائتلافی تشکیل دهند. »

او گفت :« نتایج انتخابات به این معنی نیست که ترکیه بدون دولت باقی بماند.» اردوغان ابراز امیدواری کرد که احزاب سیاسی ترکیه، «راه حل را به جای بحران ترجیح دهند.»

اردوغان افزود:« نباید ترکیه را بدون دولت و بدون سر رها کنیم، کسانی که ترکیه را از دولت محروم کنند، تاوان آن را خواهند پرداخت… همه احزاب سیاسی را به تحرک و تحمل مسئولیت هایشان فر می خوانم تا کشورمان، با کمترین هزینه از این مرحله عبور کند. »

حزب عدالت و توسعه ترکیه گفته که برای تشکیل دولت ائتلافی، تمام گزینه ها از جمله برگزاری انتخابات پارلمانی زود رس، در صورت شکست در تشکیل دولت ائتلافی را بررسی می کند.

از سوی دیگر، احمد داوود اغلو، نخست وزیر ترکیه، در گفت و گو با تلویزیون «تی ار تی» این کشور، اظهار داشت: « تنها حزب عدالت و توسعه می تواند ائتلاف تشکیل دهد، اما اگر دیگر احزاب، مانع تراشی کنند، بار دیگر به رای مردم باز خواهیم گشت.»

در انتخابات پارلمانی کشور ترکیه، که روز یکشنبه گذشته برگزار شد، حزب عدالت و توسعه 258 کرسی از 550 کرسی پارلمان را به دست آورد. این حزب طی 13 گذشته برای اولین بار نتوانست اکثریت کرسی ها را به دست آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید