عکس هایی نادر از ملک عبد العزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سال 1950 دولت آمریکا به منظور ملک عبد العزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی از درد مفاصل، تیمی پزشکی به این کشور اعزام کرد.

بنا بر گزارش هایی که شبکه بریتانیایی BBC در سایت خود منتشر کرد، سفیر آمریکا در سعودی نامه ای به وزارت امور خارجه کشورش فرستاد و در آن از درخواست سعودی برای اعزام پزشکی به منظور معاینه و درمان ملک عبد العزیز از بیماری مزمن درد مفاصل خبر داد.

هری ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا، به درخواست سعودی وقع نهاد و دستور داد تا سرتیپ والاس اچ گراهام پزشک شخصی اش هم به تیم پزشکی که وزارت دفاع آمریکا به سعودی اعزام می کند، بپیوندند. علاوه بر آقای گراهام، دو پزشک متخصص، شماری از نظامی های سابق و کارشناسان فنی دستگاه های پزشکی، در تیم آمریکایی حضور داشتند.

بنا بر آرشیو اسناد ملی آمریکا، دین اچیسون وزیر امور خارجه وقت آمریکا در تلگرافی محرمانه به سفارت آمریکا، نوشته است که رئیس جمهوری ترومن، خواستار آن شده که آقای گراهام، ریاست تیم پزشکی را بر عهده بگیرد تا بر «رسیدگی به دوست بزرگ و خوبش» نظارت کند.

گراهام علاوه بر مهارت هایش به عنوان پزشک، یک دیپلمات تاثیر گذار به شمار می آید. او نقش به سزایی در نزدیکی میان دو کشور سعودی و آمریکا و کاهش تنش میان آن ها به دلیل اوضاع سیاسی که آن هنگام خاورمیانه به وجود آمده بود، ایفا کرد.

بنا بر گزارش ها، گراهام در نخستین دیدار با ملک عبد العزیز به او گفت که ترومن او را به عنوان هدیه فرستاده است. ملک عبد العزیز نیز خندید و گفت: «این یک هدیه واقعا گرانبها است.»

روند درمان ملک عبد العزیز توسط تیم آمریکایی، باعث کاهش درد مفاصل او شد. پس از آن او توانست بار دیگر بدون احساس درد، راه برود.

در این سفر، دکتر کراین یکی از پزشکان متخصص همراه تیم که از دوستداران عکاسی بود، عکس هایی گرفت که نوه اش آن ها را یافت. در یکی از این عکس ها ملک عبد العزیز نشسته بر روی صندلی نشان داده می شود و در دیگری، تیم پزشکی آمریکایی در اطرافش ایستاده اند.

والاس اچ گراهام رئیس تیم پزشکی در چند عکس دیده می شود.

در یکی از عکس ها، تیم پزشکی در ضیافت شامی که به افتخار آن ها برپا شده، دیده می شود. دکتر کراین همچنین عکس های نادری گرفته که ویژگی زندگی مردم سعودی را در ابتدای برپایی آن نشان می دهد.

گزارش خاطرنشان کرده است که سفر این تیم پزشکی، باعث نزدیکی دو کشور سعودی و آمریکا شد به گونه ای که در سال بعد که ملک عبد العزیز بیمار شد، رئیس جمهوری آمریکا خود به صورت داوطلبانه پزشک مخصوص خود را به همراه یک پزشک دیگر اعزام کرد.

بنا بر این گزارش، ترومن در دیدار با تیم پزشکی پیش از سفرش به سعودی، به آن ها گفت: «به ماموریتی برای مردی بزرگ می روید.»


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید