ماجرای ربودن دو خواهر شیعی توسط حزب الله لبنان در بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

این روزها لبنان شاهد جنجال بر سر ربوده شدن مُنا و آمال شَمَص توسط شبه نظامیان حزب الله است؛ این در حالی است که حزب تا کنون هیچ گونه توضیحی رسمی در این باره ارائه نداده است. این دو خواهر از طایفه شیعه لبنان هستند.

جزئیات ماجرا از این قرار است که این دو خواهر در حال فیلمبرادی از یک آتش سوزی در منطقه حومه جنوبی بیروت (ضاحیه) بودند؛ منطقه ای که از لحاظ امنیتی وابسته به حزب الله است. آن ها می خواستند این تصاویر را به آرشیو جمعیتی با نام «حقنا» (حق ما) بیافزایند که در آن فعالیت می کردند. این جمعیت اقدام به رصد کردن فساد در دستگاه های دولتی به ویژه آتش نشانی می کند.

اما ناگهان چند نیروی امنیتی آن ها را با یک خودروی BMW به ساختمان مجتمع «المجتبی» می برند و با زور آن ها را وارد اتاقی کوچک می کنند. این دو خواهر می گویند اتاق ها در آن مجتمع همچون سلول های بازداشتگاه هستند. آن جا از آن ها درباره دلیل فیلمبرداری شان از آتش سوزی و این که آیا مجوز دریافت کرده اند، سوال می شود. این در حالی است که ده ها نفر در آن محل در حال فیلمبرداری از حادثه بودند.

یکی از دوخواهر به رسانه های لبنانی گفت که هنگام بازداشت، برادرش با تلفن همراهش تماس می گیرد. او پس از پاسخ فورا به برادرش می گوید که به کدام محل برده شده اند. یکی از نیروهای حزب الله که متوجه ماجرا می شود تلفن همراهش را به زور از او می گیرد و سرش را به دیوار می کوبد. پس از مدت زمان کوتاهی آدم ربایان از دوخواهر عذرخواهی کرده و آن ها را آزاد می کنند.

بنا بر گزارش های رسیده به «العربیه.نت»، آزادی دو خواهر پس از مداخله یک گروه از پلیس در ماجرا صورت گرفت چرا که خانواده شَمَص برای پی گیری موضوع ناپدید شدن دو خواهر با آن ها تماس گرفته بودند.

سال 2005 یک خودروی آتش نشانی حسن شمص برادر آمال و مُنا را زیر می کند؛ سانحه ای که به مرگ او منتهی می شود.

بنا بر اطلاعات موجود، راننده از اعضای بسیج حزب الله بود. این حزب پس از چهار ماه موفق می شود با فشار بر قضات، راننده را آزاد کند. همچنین حزب الله فشارهایی اعمال کرد و جلوی تنبیه سرتیپ درویش حبیقه مدیر وقت آتش نشانی و علی شری مدیر آتش نشانی منطقه حومه جنوبی بیروت که نزدیک به حزب الله است را گرفت.

درحالی که آتش نشانی ماجرای مرگ حسن شَمَص را «سرنوشت» می داند، اما خانواده تاکید می کند که دلیل حادثه بی مبالاتی راننده و فرارش از محل سانحه بود؛ چرا که گواهی نامه رانندگی خودروی آتش نشانی نداشت. از سال 2005، چهار قاضی به دلیل فشارهایی که در این پرونده به آن ها وارد آمد، استعفا داده اند.

اینگونه بود که خانواده، جمعیت «حقنا» را تاسیس کرد. هدف از این اقدام رصد کردن و پرده برداری از فساد در موسسه های کشور از جمله آتش نشانی است. این مساله حضور دو خواهر در محل آتش سوزی یکی از انبارها در حومه جنوبی بیروت را تفسیر می کنند زیرا آن ها در حال فیلمبرداری از فعالیت آتش نشان ها بودند.

جالب توجه است که حزب الله تا کنون بیانیه ای در محکومیت آدم ربایی چند ساعته صادر نکرده است. اما حسین شمص برادر آمال و مُنی به «العربیه.نت» گفت که تماس های تهدید آمیزی دریافت کرده است که یکی از آن ها از یکی از کادرهای حزب الله بوده که پدرش مسئول شاخه حزب در شهرک بودای در منطقه بقاع است.

حسین که در دفتر اطلاع رسانی مجلس اسلامی اعلای شیعی و همچنین رادیوی الرساله وابسته به جنبش شیعی امل به رهبری نبیه بری رئیس پارلمان لبنان کار می کند، می گوید شماری از مسئولان حزب الله که از خاندان شَمَص هستند، در تلاشتند تا ماجرا را حل و فصل کنند. او می افزاید که آن ها به خانواده اش فشار می آورند تا به تحرک خود علیه این تجاوز به حقشان خاتمه دهد. او اما تاکید می کند که خانواده اش علیه مسئول منطقه بیروت حزب الله و مجموعه ویژه ای که اقدام به آدم ربایی کرد، به دادگاه شکایت کرده است.

حسین شَمَص در گفت و گو با «العربیه.نت» از رابطه تنش آمیز خانواده اش با حزب الله از زمان کشته شدن برادرش سخن می گوید. از آن هنگام او و خانواده اش در معرض آزار و اذیت قرار گرفته اند.

نخستین اتفاق در سال 2006 در روزهای جنگ ژوئن با اسرائیل روی داد. دیگر برادر او توسط نیروهای حزب الله بازداشت و درباره دلایل اصرار خانواده بر پی گیری شکایت از راننده خودروی آتش نشانی بازجویی شد.

در سال 2010 پدرش در گورستان روضه الشهیدین در حومه جنوبی بیروت، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. آرامگاه حسن در آن گورستان است. پدر خانواده به تخریب یک آبخوری که خانواده در نزدیکی آرامگاه پسرشان احداث کرده بود، اعتراض کرد که مورد حمله قرار گرفت. پاسخ این بود که دلیل تخریب آبخوری آماده سازی برای حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت ایران در منطقه است. عشیره آل شَمَص از ماجرا آگاه شد و میان آن ها و نیروهای حزب الله تبادل آتش صورت گرفت که به هیچ کس آسیبی نرسید.

در سال 2013 حسین توسط یکی از ایست های بازرسی حزب الله در حومه جنوبی بیروت به اتهام این که شناسنامه اش همراهش نیست، توقیف شد. نیروهای حزب الله به کارت شناسایی محل کار حسین که مجلس اسلامی اعلای شیعی است و همچنین به کارت خبرنگاری او که صادره از اتحادیه خبرنگاران عرب است، اهمیتی ندادند. حسین از خودرویش به بیرون کشیده و در یکی از ساختمان های مجاور بازداشت شد. اما اعضایی از آل شَمَص از ماجرا آگاه شدند. آن ها با رفتن به محل، اقدام به تبادل آتش با نیروهای حزب الله کردند. پس از حدود دو ساعت پس از دخالت جنبش امل، مجلس اسلامی اعلای شیعی و کمیسیون امنیتی حزب الله، حسین آزاد می شود. حزب الله در آن هنگام گفت که ماجرا از پیش برنامه ریزی شده نبود و دلیل آن به همراه نداشتن کارت شناسایی توسط حسین بود.

خانواده دو خواهر که شیعه هستند و در اصل از محله مارون مسک بعلبک هستند در منطقه شیاح در حومه جنوبی بیروت زندگی می کنند. این منطقه مشهور است که در کنترل جنبش امل است اما حزب الله نفوذی قوی در آن دارد.

خانواده می داند که در معرض تهدیدها و اتهام ها به مزدوری به خاطر انتقادهایش از رفتارهای حزب الله و نیروهایش خواهد بود، اما تاکید می کند که به مبارزه خود علیه فساد تا احقاق حق ادامه می دهد. خانواده همچنین تاکید می کند که در ساعت های آینده، بیانیه ای صادر خواهد کرد و در آن ماجرا را تشریح خواهد کرد.

بیانیه ای به نام وجهای عشیره آل شَمَص در شهرک الدوره-اللبوه صادر شده که در آن از «برخی از رفتارهای بعضی از اعضای عشیره از راه رسانه های جهت دار با ایجاد یک حادثه ای از پیش برنامه ریزی شده با هدف لکه دار کردن آبروی مقاومت» انتقاد شده است.
اما حسین شَمَص تاکید می کند که این بیانیه عشیره آل شَمَص را نمایندگی نمی کند و کسانی که بیانیه را نوشته اند مسئولان حزب الله هستند یا منافع مشترکی با آن دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید