ترکیه.. احزاب ملی گرا و کُرد، ائتلاف با اردوغان را بعید می دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صلاح الدین دمرداش، رئیس حزب دمکراتيک خلقها، که از کُردها حمایت می کند، برقراری ائتلاف با حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را بعید دانست.

حزب دمکراتيک خلقها، با کسب 12.87% آرا و 79 کرسی پارلمان، در میان احزاب ترکیه، چهارم شد. این حزب نیز با توجه به نتیجه به دست آمده برای نخستین بار ضمن کسب حد نصاب، وارد پارلمان ترکیه خواهد شد.

صلاح الدین دمرداش در کنفرانس خبری که در استانبول برگزار شد اظهار داشت :« با نتایح بدست آمده، بحث درباره تغییر نظام پارلمانی به ریاستی و دیکتاتوری در ترکیه پایان یافت.»

حزب حاکم «عدالت و توسعه» به رهبری رجب طیب اردوغان، در انتخابات روز گذشته نتوانست به حداقل کرسی های لازم برای تشکيل دولت جديد دست يابد و می بایست در یک دولت ائتلافی شرکت کند.

بر اساس گزارش رسانه های ترکیه، حزب عدالت و توسعه، 259 کرسی از 550 پارلمان را کسب کرده است.

از سوی دیگر، «دولت بهجلی» رییس حزب جنبش ملی گرای ترکیه، گفت در صورتی که حزب عدالت و توسعه نتواند با دو حزب مخالف، ائتلاف برقرار کند، انتخابات پارلمانی باید بار دیگر برگزار شود.

حزب جنبش ملی گرای ترکیه یکی از احزابی است که احتمالا برای تشکیل دولت با «عدالت و توسعه» ائتلاف خواهد کرد، اما بهجلی ائتلاف با حزب حاکم را بعید دانسته و گفت که « باید دیگر گزینه ها را بررسی کرد.»

وی در این زمینه افزود:« احتمال نخست، ائتلاف میان دو حزب «عدالت و توسعه» و «دمکراتيک خلقها» است و احتمال دیگر، برقراری ائتلاف میان «عدالت و توسعه» و حزب جمهوری خواه خلق است.

رئیس حزب جنبش ملی گرای ترکیه گفت: "اگر همه این گزینه ها ناکام بماند آنوقت باید شاهد برگزاری مجدد انتخابات باشیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید