معاون نخست وزیر عراق: جنگ با داعش وظیفه عراقی ها است نه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صالح المطلگ معاون نخست وزیر عراق ضمن ابراز نگرانی از احتمال تغییر ترکیب سکانی استان الانبار تاکید کرد که جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، وظیفه همه عراقی ها و جامعه جهانی است و نه ایران.

المطلگ در مصاحبه با شبکه خبری العربیه، گفت که نوعی سیاست منزوی کردن اهل سنت در عراق همچنان اعمال می شود به ویژه این که به آن ها اجازه مشارکت در پرونده امنیتی داده نشده است.

او تاکید کرد که آزاد سازی عراق و جنگ با داعش، باید وظیفه همه فرزندان عراق و جامعه جهانی باشد و نه ایران.

او خاطرنشان کرد که عراقی ها نمی خواهند که ایرانی ها تنها در عراق بجنگند زیرا این مساله باعث بزرگ تر شدن شکاف مذهبی می شود. او افزود: «بسیج مردمی می خواهیم که همه فرزندان عراق را در بر گیرد».

المطلگ ادامه داد: «هزاران تن از فرزندان الانبار و صلاح الدین به طور عمد از داوطلبی در حشد الشعبی (بسیج عراق) منع شده اند». او تاکید کرد که جنگ با داعش مسئولیت همه عراقی ها است اما اولویت با فرزندان مناطق اشغال شده است.

معاون رئیس جمهوری عراق گفت نمی توان عراقی یکپارجه بدون مشارکت تمام بخش های سیاسی، اجتماعی و امنیتی آن داشت. او ادامه داد: «اولویت با آزاد سازی عراق است اما اگر قرار باشد تقسیم شود، پس باید عقلا آن را تقسیم کنند».

درباره مساله آوارگان المطلگ گفت که جلوگیری از ورود آوارگان استان الانبار به بغداد «یک مصیبت» بود.

او همچنین برخی خبرهای منتشره درباره بیعت سران عشایر در الانبار و فلوجه با داعش را تکذیب کرد.

حدود 6هزار تن از داوطلبان عشایر الانبار، آمادگی خود را برای مشارکت در نبردها علیه داعش اعلام کرده اند. آن ها اما در انتظار دریافت اسلحه از دولت عراق هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید