سازمان ملل رسما 14 ژوئن را زمان آغاز مذاکرات صلح یمن اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد مذاکرات صلحی را که قرار است میان دولت یمن و حوثی ها سرپرستی کند، 14 ژوئن در ژنو آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای بار دیگر از تمام طرف های یمنی خواست با حسن نیت، بدون پیش شرط و با هدف جامه عمل پوشاندن به منافع مردم یمن، مذاکرات خود را آغاز کنند.

بان کی مون همچنین از اقدام عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن که در ریاض به سر می برد، در اعزام هیئتی برای مشارکت در مذاکرات ژنو، استقبال کرد.

این بیانیه افزوده است: «از این که طرف های یمنی در صنعا نیز تمایل خود را برای مشارکت در این مذاکرات نشان دادند، خشنودم».

دبیرکل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که «مذاکرات ژنو زمینه را برای آغاز روند انتقال مسالمت آمیز و منظم از مرحله کنونی آماده سازد».

او همچنین خواستار آتش بس انسانی دیگری در یمن شد تا با استفاده از آن آژانس های امداد رسان بتوانند کمک های بشردوستانه خود را به نیازمندان برسانند.

پیش از این برخی از دیپلمات ها گفته بودند که زمان مذاکرات یمن 14 ژوئن اعلام خواهد شد اما هیچ تایید رسمی در این باره وجود نداشت.

شایان ذکر است که برپایه گفته های دیپلمات ها در سازمان ملل متحد، هدف از مذاکرات صلح، اعلام آتش بس و وضع طرحی برای عقب نشینی حوثی ها و متحدانشان از مناطق تصرف شده توسط آن ها است. افزایش کمک های بشر دوستانه به مردم یمن یکی دیگر از اهداف مذاکرات ژنو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید