آغاز رای گیری انتخابات پارلمانی ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میلیون‌ها نفر از مردم ترکیه امروز یکشنبه 7-6-2015 در بیست و پنجمین انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای رفته اند تا 550 نماینده پارلمان این کشور را انتخاب کنند.

این انتخابات از ساعت 8 بامداد آغاز و تا ساعت 5 بعد از ظهر به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

به گزارش تلویزیون العربیه، حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه (AKP) که بیش از یک دهه است قدرت را در دست دارد، احتمال دارد بار دیگر اداره این کشور را به دست گیرد.

برخی تحلیل گران معتقدند که حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه در صورت احراز اکثریت کرسی های پارلمان، در نظر دارد قانون اساسی جدیدی را برای این کشور تدوین کند. دستور کار تغییر قانون اساسی با هدف افزایش اختیارات ریاست جمهوری صورت می گیرد.

حزب عدالت و توسعه با رهبری رجب طیب اردوغان در انتخابات سال 2011 موفق شد که اکثریت 327 کرسی از مجموع 550 کرسی مجلس ترکیه را به دست آورد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، و دیگر رهبران حزب عدالت و توسعه، امیدوار هستند که در انتخابات پارلمانی که امروز برگزار می شود، اکثریت پارلمانی را بدست آورد.

در صورت پیروزی حزب حاکم و با اکثریت پارلمانی، این حزب می تواند تغییراتی در ساختار سیاسی ایجاد کند و اختیارات رئیس جمهور را افزایش دهد.

تحلیلگران امور سیاسی ترکیه بر این باورند که احتمال پیروزی حزب حاکم در این انتخابات مانند انتخابات پیشین بعید به نظر می رسد. در این انتخابات حزب دمکراتیک خلق گر بسیار ضعیف تر است اما در عین رقیب حزب عدالت و توسعه خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید