پیشروی مخالفان سوری و نزدیک شدن آن ها به زادگاه اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نظامی و دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کردند که مخالفان حکومت بشار اسد رئیس جمهوری این کشور، مواضع و روستاهای بیشتری را در استان ادلب به تصرف خود در آوردند و بدین ترتیب به زادگاه خاندان اسد و پایگاه اصلی حکومت آن ها در مناطق ساحلی سوریه نزدیک تر شدند.

این در حالی است که ارتش سوریه اعلام کرد نیروهایش از مواضع خود در شهرک محبل واقع در اتوبان اصلی میان شمال شهر حلب و شهر ساحلی لاذقیه عقب نشینی کردند تا بتوانند دوباره موضع گیری کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی، خودروهای نظامی و مقادیر زیادی اسلحه را نشان می دهد که توسط ارتش سوریه رها شده اند.

«جیش الفتح» که با ائتلاف چند گروه مسلح مخالف اسد از جمله گروه اسلامگرای «جبهه النصره» تشکیل شده، پیشروی های قابل توجهی در مناطق سوریه داشته است. از جمله این پیشروی ها، تصرف شهرهای ادلب و جسر الشغور در شمال سوریه است که نخستین شکست بزرگ نیروهای دولتی سوریه پس از چند ماه به شمار آمد.

دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که ارتش این کشور، هنگام فرار از مواضع خود به ویژه در شهرک محبل، مقادیر زیادی اسلحه و مهمات بر جای گذاشت.

نیروهای مخالفان در عملیات خود از خمپاره های ضد تانک تاو استفاده کردند.

استان ادلب که به کشت زیتون شهرت دارد، دارای موقعیتی استراتژیک است. این استان هم مرز با ترکیه و همسایه استان لاذقیه است. لاذقیه استان اصلی در سوریه است که در سواحل دریای مدیترانه قرار دارد. این استان هم پایگاه اقلیت علوی در سوریه است که خاندان اسد از آن هستند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید که جنگجویان گروه های مخالف، بر شدت حملات موشکی خود به پایگاه های ارتش در کوه استراتژیک اکراد که مشرف بر روستاهای علوی نشین نزدیک به شهر قرداحه زادگاه خاندان اسد است، افزوده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید