دورانی در جهنم...اینگونه رژیم خمینی مناطق عرب نشین را سرکوب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هفتمین قسمت از مستند «دورانی در جهنم» که تلویزیون العربیه آن را پخش می کند، یکی از شاهدان سرکوب ها در ايران، به جریان حمله عوامل جمهوری اسلامی به مرکز فرهنگی مردم عرب در خرمشهر (محمره) و سرکوب آنها به دستور مستقیم خمینی، توسط دریادار احمد مدنی استاندار وقت، می پردازد. امیر طاقتی که خود اهل این شهر است در باره حوادث سال های اول انقلاب توسط گروه نقابداران وابسته به سپاه پاسداران، می گوید: «در آن زمان در آمریکا بودم روز حادثه خواهرم از خرمشهر تلفنی با من تماس گرفت و به من گفت: اینجا ما را قتل عام کردند و اجساد کشته شدگان را در رودخانه شط العرب انداختند». البته به دلیل کنترل تلفن ها خواهرم با احتیاط صحبت می کرد.

با گذشت 36 سال از این حادثه، اهالی منطقه آن روز را که به «چهارشنبه سیاه» معروف است هنوز از یاد نبرده اند.

طاقتی در بخشی از سخنان خود به شکنجه، تهدید خانواده های مجاهدین خلق به اعدام اشاره کرد و گفت: «یکی از زنانی که ما می شناختیم تنها به جرم اینکه بستگان او مجاهد بودند، چندین بار نیروهای امنیتی او را به مرگ تهدید کرده و به جوخه اعدام می برند تا با این روش از او اعتراف یا حرف بکشند.»

وی با اشاره به نتایج منفی جنگ بر زندگی مردم مناطق جنگ، افزود: « شمار زیادی از اهالی خرمشهر(محمره) که بر اثر جنگ عراق و ایران خانه های خود را ترک کرده و از شهر فرار کردند، پس از پایان جنگ نتوانستند به خانه های خود برگردند زیرا رژیم جمهوری اسلامی زمینه بازگشت آنها فراهم نکرد».

این فعال سیاسی با اشاره به ستمی که علیه مردم عرب و دیگر قومیت ها از سوی جمهوری اسلامی اعمال شده است، اظهار داشت، خرمشهر پیش از سرکار آمدن جمهوری اسلامی از نظر توسعه اقتصادی و تجاری یکی از بهترین و پر رونق ترین شهرها و بنادر ایران به شمار می رفت اما در حال حاضر اهالی خرمشهر به فقیرترین مردم در سطح ایران تبدیل شده اند.

امیر طاقتی به اظهار داشت که او عنوان کسی که شاهد این ظلم و ستم بود، با کاظم رجوی برادر مسعود رجوی رهبر مجاهدین خلق که توسط جمهوری اسلامی در ژنو ترور شد، برای افشای شکنجه ها، اعدام ها و نقض فاحش حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران در موسسات بین المللی فعالیت کرده و تا این لحظه به تلاش خود ادامه می دهد.

36سال از به قدرت رسیدن آیت الله خمینی در ایران و برپایی نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد. در این دوره سیاست های رژیم این کشور بر ورود به جنگ های خارجی به صورت مستقیم یا نیابتی متمرکز شد. اما رنج های مردم ایران در حد جنگ های خارجی پر هزینه متوقف نشد؛ بلکه قتل، سرکوب و اعدام ایرانی ها با گرایش های مختلف و نژادها و مذاهب متفاوت را نیز در پی داشت.

آن چه که آیت الله خمینی درباره بازگشت امید و عدالت برای ایرانی ها و نسل هایشان وعده داده بود، تنها یک کابوس باقی ماند. در حقیقت وعده بهشت به جهنمی چند فصلی تبدیل شد. در این سلسله از مستند با داستان های هفت ایرانی شاهد عینی و قربانیان آشنا می شویم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید