داعش شهر دیگری را در لیبی تصرف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نظامی لیبیایی شامگاه جمعه 5 ژوئن از تصرف شهر هراوه این کشور از سوی شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه داعش که بخش وسیعی از خاک سوریه و عراق را تصرف کرده است، اکنون با استفاده از بحران داخلی لیبی، شهر «هراوه» را به کنترل خود درآورده است.

گفتنی است که گروه داعش پیشتر شهر سرت در ساحل لیبی و نیز شهرک درنه در شرق لیبی را تصرف کرده و حملاتی انتحاری در بنغازی بزرگترین شهر شرق لیبی انجام داده بود.

«هراوه» در هفتاد کیلومتری شرق سرت در جاده ارتباطی میان النوفلیه و بن جواد در منطقه الوادی الاحمر واقع شده است. این منطقه، ساحلی زیبا و جمعیت میلیونی دارد و از مناطق پرجمعیت در منطقه سرت است. بیشتر ساکنان این شهر از قبایل مشهور الولاد سلیمان هستند که پس از شهر سبها دومین محل تجمع این قبایل است. ساکنان این شهر پیشه کشاورزی دارند و به دامداری نیز اشتغال دارند. ماهیگیری نیز طی سالیان اخیر به حرفه های این منطقه افزوده شده است.

گفته می شود که این شهر همانند برخی دیگر از شهرهای لیبی در دوران سرهنگ معمر قذافی مورد بی توجهی قرار گرفته است و با وجود موقعیت منحصر به فرد آن در ساحل دریای مدیترانه،‌ کسی که از این شهر دیدن می کند هیچ آبادانی و زیر ساخت جدید در آن مشاهده نمی‌کند.

در حوادث هفده فوریه 2011، درگیری های شدیدی میان انقلابیون و گردان های وابسته به معمر قذافی رهبر پیشین لیبی، در این منطقه رخ داد زیرا این منطقه حد فاصل سرت و هلال النفط استراتژیک این کشور است. هراوه نقش اساسی در کمک انقلابیون علیه نظام قذافی ایفا کرد و به آنها در تسلط بر سرت و پایان حکومت قذافی کمک شایانی کرد.

شکاف سیاسی عمیق میان سیاستمداران لیبی و نزاع مسلحانه میان گروه های اسلامگرای تندرو باعث شد که این کشور پس از سرنگونی قذافی ثبات سیاسی و امنیتی خود را از دست دهد.

در حال حاضر دو حکومت یکی در شرق و دومی در پایتخت آن طرابلس بر لیبی حکمرانی می کنند. این درحالی است که داعش به گسترش دایره نفوذ خود بر مناطق و شهرهای ساحلی این کشور ادامه می دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید