دادگاهی مصری حماس را از فهرست گروه های تروریستی خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع قضایی مصری اعلام کردند که دادگاهی در این کشور روز شنبه 6 ژوئن، حکمی که گروه مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده بود، لغو کرد؛ اقدامی که با استقبال حماس روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع قضایی مصری گفته است که شعبه تجدید نظر دادگاه قاهره برای امور فوری، اعلام کرد صلاحیت رسیدگی به شکایت ارائه شده از سوی یک وکیل مدافع برای شناسی حماس به عنوان گروه تروریستی را ندارد.

پیش از این هیئت امور کشور که نماینده دولت مصر است، خواستار تجدید نظر در حکمی شده بود که یک شعبه قضایی با درجه پایین تر علیه حماس صادر کرده بود.

سمیر صبری وکیل مدافع مصری و پس از او اشرف فرحات یک وکیل مدافع دیگر با ارائه شکایتی خواستار شناسایی حماس به عنوان گروه تروریستی شده بودند. از این رو یکی از دادگاه های قاهره با جمع دو شکایت در یک پرونده، فوریه گذشته با صدور حکمی، حماس را به فهرست گروه های تروریستش مصر افزوده بود.

هیئت امور کشور خواستار تجدید نظر در این حکم شد وپس از آن سمیر صبری، شکایت خود را باز پس گرفت. او در بیانیه ای که اواخر مارس صادر کرد گفت باز پس گرفتن شکایت «برای این بود تا مانعی در مسیر رهبری سیاسی مصر نباشم تا بتواند به نقش پیشروی بزرگ خود در پرونده آشتی فلسطینی ادامه دهد.»

فرحات اما روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفت: «این حکم (جدید) ما را به نقصه صفر باز نمی گرداند، دو حکم وجود دارد که یکی گردان های عز الدین قسام (شاخه نظامی حماس) و دیگری گروه اخوان المسلمین (که با حماس ارتباط ایده ئولوژیک دارد) را در فهرست گروه های تروریستی قرار می دهند.»

او ادامه داد: «درخواستی به وزارت امور خارجه ارائه خواهم داد تا از دادستان بخواهد بر پایه این دو حکم حماس را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد.»

تحلیلگران می گویند که به نظر می رسد دلیل درخواست تجدید نظر توسط دولت مصر این است تا بتواند به روابط امنیتی و سیاسی خود با حماس ادامه دهد؛ روابطی که طی سالیان درازی به قاهره نقش میانجی میان حماس، تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسرائیل داده است.

سامی ابوزهری سخنگوی حماس با استقبال از حکم صادره گفت: «حماس از حکم قضایی که حکم سابق را لغو کرد استقبال می کند. این اقدام تصحیح یک راه اشتباه بود.»

او افزود: «حکم (جدید) نشان دهنده پایبندی قاهره به نقش خود در برابر مساله فلسطین است. بدون شک این حکم تاثیرات و پیامدهای مثبت خود را در روابط میان حماس و قاهره خواهد گذاشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید