یمن..مواضع متناقض حوثی ها درباره مشارکت در مذاکرات صلح ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که تا کنون به طور رسمی موافقت حوثی ها و پیروان علی عبدالله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن را برای مشارکت در مذاکرات صلح یمن که قرار است 14 ژوئن در ژنو برگزار شود، دریافت نکرده است.

سازمان ملل تاکید کرد که گفت و گوها با حوثی ها در این باره ادامه دارد.

این درحالی است که در 24 ساعت گذشته، حوثی ها خود را موافق شرکت در کنفرانس ژنو نشان داده بود. یکی از آن ها محمد علی الحوثی رئیس «کمیسیون انقلابی» حوثی ها بود که از آمادگی نماینگان این گروه برای حضور در ژنو به منظور تکمیل مذاکرات با سرپرستی سازمان ملل متحد از نقطه توقفشان خبر داد. این در حالی است که ضیف الشامی یکی دیگر از رهبران حوثی ها در مصاحبه با رویترز گفته بود که این گروه آماده است بدون پیش شرطی در مذاکرات ژنو شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع دیپلماتیک به نقل از اسماعیل ولد الشیخ احمد گفته اند که روز 14 ماه ژوئن جاری، به عنوان موعد اولیه ای برای مذاکرات ژنو اعلام شده است. او ابراز امیدواری کرده است که طرف های تنش در یمن در این کنفرانس شرکت کنند.

دیپلمات ها گفته بودند که دولت عبد ربه منصور های و طرف های اصلی در یمن آماده حضور در ژنو هستند اما «مذاکرات با حوثی ها و حزب کنگره ملی (به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن) به منظور مشارکتشان در مذاکرات، همچنان ادامه دارد.»

هدف از مذاکرات آتش بس در یمن و توافق بر سر طرحی به منظور عقب نشینی حوثی ها از مناطقی است که آن ها را تصرف کرده اند. علاوه بر آن مساله رساندن کمک های بشر دوستانه به مردم یمن دیگر موضوعاتی است که در کنفرانس ژنو مطرح خواهد شد.

استفان اوبراین هماهنگ کننده جدید عملیات بشر دوسانه سازمان ملل متحد در جلسه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که اوضاع انسانی در یمن «مصیبت بار» است. او تاکید کرد که حدود 80درصد از ساکنان یمن (حدود 20 میلیون غیر نظامی) به کمک نیاز دارند.

سازمان ملل متحد سه شنبه فراخوان دبیرکل این سازمان را برای توافق بر سر آتش بس انسانی جدید در یمن تایید کرده بود. او همچنین از طرف های تنش خواست تا هرچه سریعتر مذاکرات صلح را آغاز کنند.

سازمان ملل متحد پیش از این در برگزاری کنفرانس صلح یمن در روز 28 ماه مه گذشته، شکست خورده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید