هزاران نیروی ایرانی و عراقی برای جلوگیری از سقوط اسد به سوریه رسیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هزاران نیروی ایرانی و عراقی با هدف «دفاع» از مناطق تحت کنترل نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه که از دمشق پایتخت آغاز می شود، از حمص در مرکز عبور می کند و در طرطوس در غرب سوریه پایان می یابد، به این کشور رسیدند.

رسیدن این نیروها هنگامی روی داد که شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، حمله گسترده ای به شهر حسکه آغاز کردند که هدف از آن، برداشتن آخرین مانع در مسیر ارتباط مناطق تحت تصرفشان در شرق سوریه و غرب عراق است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که «حدود 7هزار جنگجوی ایرانی و عراقی به سوریه رسیدند. هدف نخست آن ها دفاع از دمشق پایتخت این کشور است.» او خاطرنشان کرد: «اکثر این نیروها عراقی هستند.»

این منبع که خواسته نامش فاش نشود ادامه داد: «هدف در نهایت رسیدن 10هزار جنگجو برای پشتیبانی از ارتش سوریه و شبه نظامیان همپیمان او در درجه اول در دمشق است. در مرحله دوم هدف باز پس گیری شهر جسرالشغور از مخالفان است که دروازه مناطق ساحلی و استان حماه به شمار می آید.»

اما یک منبع دیگر می گوید حدود 12هزار نیرو اواخر هفته به دمشق رسیدند که اکثر آن ها ایرانی هستند. به گفته این منبع «هدف از اعزام این نیروها حمایت از دمشق، حومه آن، ساحل تا مناطق هم مرز با جسر الشغور است» و حزب الله مسئول منطقه قلمون خواهد بود.

شایان ذکر است که نیروهای دولتی سوریه 25 آوریل گذشته کنترل شهر استراتژیک جسر الشغور در استان ادلب واقع در شمال کشور را پس از درگیری های شدید با نیروهای «جیش الفتح» از دست دادند.

«جیش الفتح» از هفت گروه اسلامگرا تشکیل شده که «جبهه النصره» یکی از آن ها است.

پیش از این خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) به نقل از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران گزارش داده بود که گفته بود «جهان از آن چه که ما و فرماندهان نظامی سوریه در حال تهیه آن هستیم، شگفت زده خواهد شد.»

یک منبع سیاسی نزدیک به دمشق هم به خبرگزاری فرانسه گفت که مسئولان سوری پس از سلسله ای از شکست هایی که از نظام سوریه در هفته های اخیر خوردند، از همپیمانان خود خواستند حمایت های خود را عملی کنند. جاسم فریج وزیر دفاع سوریه هفته گذشته به تهران رفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید