طارق عزیز از مقامات برجسته دولت صدام حسین درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طارق عزیز، معاون نخست وزیر عراق در دوره صدام حسین رئیس جمهوری اسبق این کشور، امروز در بیمارستانی در شهر ناصریه درگذشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ناصریه به نقل از عبدالحسین الدخیلی معاون استاندار ذی قار، طارق عزیز به دنبال حمله قلبی از زندان به بیمارستان آموزشی ناصریه منتقل شد، ولی درمان‌های پزشکی موثر واقع نشده و وی درگذشت.

دادگاه عالی عراق در سال 2010 طارق عزیز را به اتهام مشارکت در "قتل‌عمد و جنایات علیه بشریت" و نیر "تصفیه احزاب دینی" به اعدام محکوم کرده بود.

طارق عزیز که تنها شخصیت مسیحی برجسته در حلقه نزدیکان صدام حسین بود، در واقع چهره بین المللی دولت بعث و یکی از کارکشته ترین مذاکرکنندگان این کشور به شمار می رفت.

پیشتر خانواده طارق عزیز در سال 2011 به دلیل شرایط بد جسمانی وی از نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق خواسته بود تا وی را از زندان آزاد کند. همچنین گفته شده که خود طارق عزیز از نوری المالکی درخواست کرده بود تا هرچه زودتر حکم اعدام او را به اجرا گذاشته شود.

طارق عزیز زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کرد، همیشه سیگار کوبایی می کشید، عینک های بزرگ به چشم می زد و بسیار شیک پوش بود.

این مقام بعثی یک ماه پس از سقوط رژیم عراق توسط آمریکا خود را داوطلبانه به نیروهای اشغالگر تسلیم کرد.

طارق عزیز که در حزب بعث به شدت به صدام حسین وفادار بود، در سمت های متعددی از جمله وزیر اطلاع رسانی در دهه هفتاد میلادی، وزیر خارجه در سال 1983 و جانشین نخست وزیر عراق از سال 1991 تا زمان سقوط دولت بعث در عراق خدمت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید