موافقت دولت یمن و حوثی ها برای شرکت در کنفرانس ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی مقامات دولت یمن و شورشیان حوثی، روز جمعه 5 ژوئن، موافقت خود را با شرکت در کنفرانس ژنو، اعلام کردند.

به گزارش العربیه، این کنفرانس قرار است در 14 ماه جاری تحت نظارت سازمان ملل متحد، جهت یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای برون رفت از بحران یمن، برگزار شود.

عزالدین الصبحی، وزیر اطلاع رسانی دولت قانونی یمن، و ضیف الله الشامی، عضو دفتر سیاسی شورشیان حوثی، آمادگی خود را جهت حضور در کنفرانس ژنو مورد تایید قرار دادند.

پیشتر سازمان ملل متحد اعلام کرده بود تا کنون حوثی ها و هواداران علی عبدالله صالح، رییس جمهوری برکنار شده یمن موافقت رسمی خود برای مشارکت در این کنفرانس را اعلام نکرده و گفتگو با آنها در این زمینه ادامه دارد.

این در حالی است که پیش از این در 24 ساعت گذشته، حوثی ها دو موضع متفاوت درباره کنفرانس ژنو ابراز کرده بودند. محمد علی الحوثی رئیس «کمیسیون انقلابی» حوثی ها از آمادگی نمایندگان این گروه برای حضور در ژنو به منظور تکمیل مذاکرات با سرپرستی سازمان ملل متحد از نقطه ای که متوقف شد خبر داده بود، اما ضیف الشامی یکی دیگر از رهبران حوثی ها در مصاحبه با رویترز گفته بود که این گروه آماده است بدون هیچ پیش شرطی در مذاکرات ژنو شرکت کند.

در همین حال نماینده سازمان ملل در امور یمن، روز چهارشنبه، از آمادگی دولت این کشور برای شرکت در گفت و گو های ژنو خبر داده بود.

منابع دیپلماتیک به نقل از اسماعیل ولد الشیخ احمد، گفته اند که روز 14 ماه ژوئن جاری، به عنوان تاریخ آغاز مذاکرات ژنو تعیین شده است. او ابراز امیدواری کرد که طرف های درگیر در یمن در این کنفرانس شرکت کنند.

هدف از مذاکرات ژنو، برقراری آتش بس در یمن و توافق بر سر طرحی برای عقب نشینی حوثی ها از مناطقی است که تصرف کرده اند. علاوه بر آن مساله امدادرسانی و کمک های بشر دوستانه به مردم یمن از دیگر موضوعاتی است که در این کنفرانس به بحث گذاشته خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید