واقعیت ویدیویی که طی آن حوثی ها مدعی تصرف کوه مخروق سعودی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبه نظامیان گروه حوثی فیلمی ویدیویی منتشر کرده اند که طی آن مدعی شدند کوه مخروق را در سعودی به تصرف خود در آورده اند. آن ها همچنین مدعی شده اند که سربازان سعودی از منطقه گریخته اند و اسلحه منهدم شده خود را بر جای گذاشته اند.

سناریوی حوثی ها از چند جهت قابل نقض است. نخستین آن این است که کوه مخروق بسیار پر ارتفاع است در حالی که منطقه به تصویر کشیده شده در ویدیو، منطقه ای یمنی است و نه نجران سعودی.

پلاک های آبی خودروهایی که در فیلم ویدیویی دیده می شود، به حوادث سال 2009 باز می گردد که در آن ها نیروهای مرزبانی سعودی با حوثی ها در منطقه الخوبه جازان درگیر شدند و نه در نجران. کارگردان این سناریو فراموش کرده است که سعودی، پلاک های جدید سفید رنگی برای خودروهای نظامی خود نصب کرده است و پلاک های آبی رنگ دیگر برای خودروهای نظامی به کار نمی روند. علاوه بر آن مدل خودروهای نمایش داده شده در ویدیو قدیمی است.

اما اسلحه و مهماتی که حوثی ها می گویند به غنمیت برده اند یا بخشی از آن ها را منهدم کرده اند، قدیمی است و به نظر می رسد هم اکنون به محل فیلمبرداری منتقل شده باشند. مهمترین دلیل اختلاف نوه اسلحه و محل ساخت آن است.

اما درباره توپخانه دستی 106 که در ویدیو به نمایش گذاشته شد، چنین اسلحه ای در اختیار مرزبانان سعودی قرار نمی گیرد. آن ها از تیربار سنگین، آرپی جی و خمپاره اندازهای هاون استفاده می کنند.

از سویی خبرنگار العربیه از نجران مرزهای سعودی و یمن تاکید کرد که ادعاهای حوثی ها از نظر نظامی، غیر منطقی است. نخست این که تصرف این کوه با توجه به مساحت بزرگ آن، نیازمند یک لشکر کامل است. دوم این که کوه در تیر رس مستقیم نیروهای گارد ملی، مبرزبانان و نیروی زمینی سعودی قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید