دولت یمن با مشارکت در مذاکرات ژنو موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن با مشارکت در کنفرانس ژنو که قرار است به سرپرستی سازمان ملل متحد با حضور طرف های یمنی برگزار شود، موافقت کرد.

در همین حال یک منبع موثق در سازمان ملل متحد گفت که بان کی مون دبیرکل این سازمان خود را برای اعلام آتش بس انسانی جدیدی در یمن آماده می کند. هدف از این آتش بس زمینه چینی برای مذاکرات ژنو است.

به گزارش آژانس خبری روسی «اسبوتنیک» این منبع پیش بینی کرد که اعلام آتش بس و احیای روند سیاسی میان گروه های یمنی، پیش از ماه رمضان یعنی طی دو هفته آینده صورت گیرد. او خاطرنشان کرد که بان کی مون امیدوار است آتش بس انسانی همه ماه رمضان را در بر گیرد.

او همچنین گفت که اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده سازمان ملل متحد در دیدارش با عبد ربه منصور هادی و معاونش خالد بحاح در ریاض از آن ها قول گرفت که با مذاکره با نمایندگان حوثی ها و وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری برکنار شده یمن، مذاکره کنند. البته هادی و بحاح تاکید کردند که محور هرگونه مذاکره باید اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

این قطعنامه از حوثی ها و متحدانشان خواسته ضمن زمین گذاشتن اسلحه، از شهرهای یمن بیرون روند.

به منظور زمینه چینی برای این اقدام، بریتانیا پیش نویس بیانیه ای را تقدیم شورای امنیت کرد که در آن از تلاش های دبیرکل سازمان ملل متحد در احیای کنفرانس ژنو حمایت می شود. پیشتر زمان کنفرانس، 28 ماه مه گذشته تعیین شده بود اما به دلیل اعتراض های دولت عادی و ائتلاف علیه حوثی ها که رهبری آن را سعودی بر عهده دارد، زمان برگزاری کنفرانس به تعویق افتاد. پیش نویس پیشنهادی بیانیه از طرف های یمنی می خواهد «در مشورت های سیاسی فراگیر که به مدت 10 روز با میزبانی سازمان ملل متحد برگزار می شود، شرکت کنند.»

سخنگوی سازمان ملل متحد هم اعلام کرد که ولد الشیخ احمد در صنعا پایتخت یمن با حوثی ها و دیگر طرف های سیاسی در چارچوب تلاش ها برای احیای روند سیاسی «در نزدیک ترین زمان ممکن» دیدار و گفت و گو کرد.

منابع دیپلماتیک می گویند که به نظر می رسد تلاش های دیپماتیک نماینده ویژه سازمان ملل متحد، عمان و ایالات متحده، در نزدیک کردن دیدگاه های حوثی ها و دولت یمن به منظور هموار کردن مسیر برای برگزای کنفرانس ژنو، تا کنون موفق بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید