ملک سلمان: هر شهروندی می تواند از پادشاه یا ولیعهد در دادگاه شکایت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین پادشاه سعودی تاکید کرد که هر شهروند سعودی می تواند از پادشاه، ولیعهد یا هر شخصی از خاندان حاکم، در دادگاه شکایت کند.

ملک سلمان در دیدار روز چهارشنبه 3 ژوئن با مسئولان بلندپایه و فعالان مبارزه با فساد در دو بخش عمومی و خصوصی که در حضور شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد برگزار شد، گفت: «در برخی از کشورهای دیگر، پادشاهان یا روسای کشورها مصونیت قضایی دارند اما اینجا شهروند می تواند از پادشاه یا ولیعهد یا هرکدام از اعضای خاندان حاکم، در دادگاه شکایت کند.»

او افزود: «در این باره مثالی وجود دارد. میان ملک عبدالعزیز و شخصی مشکلی پیش آمد. پدرم گفت اینجا شرع حاکم است. او به همراه آن شخص نزد شیخ سعد بن عتیق رفت که آن زمان قاضی ریاض بود. هنگامی که آن ها را دید پرسید چه شده که نزد من آمده اید؟ گفتند مساله ای میان ما پیش آمده. از آن ها خواست در درگاه خانه بنشینند. پس از آن که رسیدگی به مساله را به پایان رساند به آن ها گفت اکنون برای خوردن قهوه به داخل خانه می رویم. این مثالی است از پیاده کردن شریعت. ملک عبد العزیز با وجود این که حق به او داده شد اما به سود طرف مقابل از حق خود گذشت. اکنون هر شهروندی در کشورمان می تواند از پادشاه یا ولیعهد یا هرکس از اعضای خاندان حاکم به دادگاه شکایت کند.»

او یادآور شد: «بحمد الله قانون اساسی ما کتاب خدا، سنت رسولش و سیاست های خلفای راشدین است. شکر خدا ما در امنیت و ثبات هستیم. شهروندان می آید و ما را با اسم صدا می کند، همانگونه که پدر ما را با اسم و نه لقب خطاب قرار می دادند. خدا به شما خیر بدهد، شما که از شخصیت های رسمی و مردمان کشور هستید. می گویم خدا رحمت کند کسی را که عیب های من را به من هدیه کند. اگر چیزی دیدید که به وطن، شهروندان، قبیله یا منطقه ای آسیب می زند، هرچه که باشد، درهای ما باز است، تلفن ها ما در دسترس است، گوش های ما شنوا است و درهای مجالس ما گشوده است، درود خدا بر شما باد.»


ملک سلمان در این دیدار افزود: «به شما می گویم و تکرار می کنم که ما در این سرزمین ریشه دواندیم، از این سرزمین کشور ما برپا شد و دولت ما با تلاش های فرزندانش شکل گرفت، به حمد الله شما که از تمام مناطق و شهرهای پادشاهی هستید، متحد و یکپارچه اید. کتاب خدا و سنت رسول خدا شما را متحد می کند، همان چیزی که پایه های کشور ما را تشکیل می دهد. به شما می گویم و آن را همه جا تکرار می کنم که افتخار، عزت و مسئولیت این کشور در آن است که قبله مسلمانان و محل نزول وحی بر محمد صلی الله علیه و سلم به زبان عربی بر پیامبری عربی است. برادران من، این بزرگترین مسئولیت در همه دنیا است و از خداوند عزوجل می خواهیم که من و شما را در راه فعالیت برای خیر انسان و مسلمانان از خلیج تا دریای سرخ، از منتهی الیه جنوب نا آن سوری شمال، موفق گرداند. این نعمتی از سوی خدا است و باید آن را پاس بداریم. به شما می گویم و تکرار می کنم که خداوند رحمت کند کسی که عیب های من را به من هدیه کند چنانچه چیزی دیدید. حق شهروند برای من مهمتر از حق شخصی من است. از شما تشکر می کنم.»


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید